wtorek, 23 czerwca 2015

CZYM ŻYŁO MIASTO W PIERWSZYCH POWOJENNYCH LATACH POD PANOWANIEM NOWEGO USTROJU 1945-1948



Kolejne spotkanie z Marcinem ORŁOWSKIM będzie nie lada gratką dla wszystkich zainteresowanych nieznaną historią dnia codziennego Torunia i torunian pierwszych lat powojennych. 
Spotykamy się 26 czerwca o godz. 18.00, w Centrum Sztuki Współczesnej. Dowiemy się CZYM ŻYŁO MIASTO W PIERWSZYCH POWOJENNYCH LATACH POD PANOWANIEM NOWEGO USTROJU 1945-1948.

Na spotkaniu pierwszym, 12 czerwca w Książnicy Kopernikańskiej, odbyliśmy z Marcinem Orłowskim TRUDNY SPACER PO MIEŚCIE THORN / TORUŃ 1939-1948 
Trudny, ale niezwykle ciekawy i inspirujący do przemyśleń. O historii – jak lubi się powtarzać, i jak – mimo tego – nie wyciągamy z niej wniosków; o ludzkich dramatach – zawsze są tak różne, w zależności od skali oceny ­– makro lub mikro; o elementarnej przyzwoitości – bez względu na okoliczności, konsekwencje, narodowość i religię; o stereotypach wreszcie (których nie znoszę). 
Autor pokazał nam niemal 300 fotografii (!) ze swoich zbiorów. Liczne z nich – nieznane dotąd w ikonografii Torunia – zostały po raz pierwszy zaprezentowane publicznie (!).
Książnicowi Goście słuchali zafascynowani tak bardzo, że nie przeszkodziły Im – i Autorowi :-) – burza i huk pioruna tuż obok.

Na spotkaniu w CSW więcej o toruńskiej codzienności, powojennej prozie życia, czasem z humorem. Także z ilustracjami, także atrakcyjnymi dla każdego pasjonata historii miasta. 
Spotkanie towarzyszy wystawie WSZECHSTRONNI RZEMIEŚLNICY I UTALENTOWANI ARTYŚCI. SPÓŁDZIELNIA RZUT 1935-1996. Przy okazji - zapraszam! Warto obejrzeć!





Spotkanie ma ukazać historyczny kontekst czasów, kiedy Spółdzielnia Artystów Plastyków Rzut powstawała – z niczego, jak to wówczas; z pasji i zaangażowania jej członków. A trzeba wiedzieć, że Rzut był pierwszą spółdzielnią artystyczną w powojennej Polsce.



Wystawa przygotowana został w ramach II Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR. Dzięki dla Marty Kołacz i Cezarego Lisowskiego!

No i informacja najważniejsza – być może w CSW będzie NARESZCIE dostępne opracowanie Marcina Orłowskiego „SPACEROWNIK TORUŃSKI PO CZASIE I PRZESTRZENI. STARE MIASTO W CHWILACH ROZPACZY I NADZIEI”. Autor przygotowuje już ciąg dalszy, dotyczący przedmieść. Czekamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz