wtorek, 21 lutego 2017

MICKIEWICZ Z... ZEGARMISTRZEM

Takie czasem bywają historyczno-miejskie skojarzenia: Wieszcz z mistrzem czasomiernictwa. A dokładniej: tablica pamiątkowa poświęcona wydaniu w Toruniu Pana Tadeusza + zakład zegarmistrza Witolda Wasilewskiego. (Skojarzenia z wieszczem w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego = 21 II)

Fot. Książnica Kopernikańska

Wszystko to przy ul. Piekary 37/39, gdzie kiedyś mieściła się drukarnia Ernsta Lambecka, który opublikował pierwszą samodzielną i pełną (nie ocenzurowaną) edycję poematu na ziemiach polskich. Było to w roku 1859 (choć na karcie tytułowej widnieje data 1859). 

Warto w tym kontekście wspomnieć elementarz dla dzieci uczących się języka polskiego, wydany co prawda nie przez Lambecka, a Buszczyńskiego, ważny dla krzewienia i zachowania polskiej kultury i języka w czasach pruskiego zaboru. Kilka stron z tegoż, z ciekawymi tekstami 😊

 
 



Fotografie ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej dokumentują uroczystość odsłonięcia tej tablicy w 1954 roku. Przy okazji uwieczniają detale z otoczenia: witrynę zakładu zegarmistrza, szyld dyrekcji Zakładu Gazownictwa, a także modę, mundur milicjanta "z epoki".


Fot. Książnica Kopernikańska
Co do gazownictwa - w latach międzywojennych w domu obok funkcjonował sklep firmowy Gazowni Miejskiej.

Fot. ze zbioru Lidii Serbin-Zuby.

A w kwestii zegarmistrzów epoki nowszej, tj. XIX i XX w. (bo o starszych trochę już było w toruniarni: 3 posty Zegarmistrzowie toruńscy - kto, kiedy) = materiał do publikacji wciąż w planach... Najpierw jednak muszę skończyć przygotowanie do druku artykułu na ten temat (złotnicy i jubilernicy + zegarnicy miejscowi) do tomu z sesji biżuteryjnej z maja 2016 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz