niedziela, 5 listopada 2017

BYDGOSKA - ŻYWE POMNIKI vel ROTACJA BOHATERÓW (ULICOLOGIA)


Zmienne były koleje losu nazwy tej historycznej ulicy = 9 Maja / Gen. Świerczewskiego / Aleja Armii Czerwonej / Aleja Stalina. Ale po kolei.

W lutym 1946 roku podczas posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej ustalono nazwy 39 projektowanych ulic, w tym Bydgoską planowano zmienić na 9 Maja, skoro władze odmówiły przemianowania na 9 Maja ul. Chełmińskiej. Zaoponowała jednak Wojewódzka Rada Narodowa, która odmówiła zmiany nazwy. W marcu 1947 roku otrzymała odpowiedź z kancelarii Cywilnej Prezydenta RP, że od decyzji tej nie służy odwołanie.

Kolejny „bohater do wzięcia” na Bydgoską – to gen. Karol Świerczewski, w kwietniu 1947 roku radny mjr Stefan Atlas złożył wniosek o tego patrona – w uznaniu zasług w walce o Wolność i Niepodległość Polski, bohatera walk z faszyzmem na polach Hiszpanii i Związku Radzieckiego. PMRN (Prezydium Miejskiej Rady Narodowej) do UM: gorąco popieramy wniosek mjr. Atlasa, powołując się na zarządzenie Wojewody z 6 VII 1946 (dot. historycznych nazw ulic, które mają zostać) PMRN prosi o opinię i przychylne stanowisko w drodze wyjątku ze względu na wysokie zasługi i bohaterstwo generała, który padł ofiara skrytobójczej zbrodni faszystów ukraińskich. /.../ PMRN pragnie podkreślić, że Bydgoska nie ma w całości znaczenia geograficzno-kierunkowego, gdyż przedłużeniem ul. Bydgoskiej jest Szosa Bydgoska, która jest właściwie ulica kierunkową do Bydgoszczy. Ponieważ Wydział Kultury i Sztuki UW wypowiedział się swego czasu przy przemianowaniu ul. Bydgoskiej na „9 Maja” za zachowaniem nazwy ul. Bydgoskiej mającej znaczenie kierunkowo-geograficzne, PMRN prosi o zrewidowanie swego stanowiska i przychylne wypowiedzenie się za przemianowaniem…
W czerwcu 1947 w opinii UW stwierdzono: uznając w pełni potrzebę uczczenia zasług… - UW jest jednoznacznie przeciwny, bowiem nazwy ulic o znaczeniu geograficzno-historycznym mają być zachowane. Dokument podpisał Jerzy Remer, z Wydziału Kultury i Sztuki UW, Konserwator.


1 lutego 1949 roku, w związku z rocznicą wyzwolenia, Torunia PMRN złożyło wniosek o zmianę nazwy ul. Bydgoskiej na: Aleja Armii Czerwonej (a także: św. Katarzyny – na: Marszałka Rokossowskiego; Legionów – na: Zjednoczenia). 2 lutego 1949 uchwałę tę przyjęto przez aklamację.

Kolejna zmiana nastąpiła w październiku 1956 roku – tym Październiku. 24 października przedstawiciele PMRN stwierdzili: uwzględniając życzenia szerokich mas społeczeństwa i Frontu Narodowego miasta Torunia PMRN uważa za wskazane przywrócić pierwotne nazwy ulicom: Stalingradzkiej – na: Szeroka i Królowej Jadwigi, Alei Stalina – na: Bydgoska.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz