czwartek, 18 grudnia 2014

TEKSTYLNE SKARBY Z KOŚCIOŁA PW. ŚW. JAKUBA APOSTOŁA



Fot. Andrzej R. Skowroński
(również pozostałe fot. kościoła)

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła na Nowym Mieście przechodzi metamorfozę. Najpiękniejsza w mieście świątynia gotycka doczekała się kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich. Nareszcie.





 
Szerzej i więcej na ten temat dowiemy się podczas spotkania z pracującą tam ekipą konserwatorów, które odbędzie się na początku przyszłego roku (czyli niedługo!) w Książnicy Kopernikańskiej, w ramach cyklu TORUŃ MIASTO ZABYTKÓW. (O szczegółach poinformuję w stosownym czasie.)



Jakiś czas temu była w toruniarni mowa o zawartości kościelnych skarbców. Są tam nie tylko liturgiczne naczynia ze szlachetnych kruszców wykonane, ale także zabytkowe szaty liturgiczne (zwykle już nieużywane).

Jak w każdym kościele, tak i w świątyni pw. św. Jakuba Apostoła barokowe dalmatyki, ornat i kapy z haftami, m.in. w stylu wschodnim, nie są dostępne dla przeciętnego śmiertelnika (a nawet dla nieprzeciętnego… :-) ). Kilka lat temu były one eksponowane na wystawie czasowej w Muzeum Okręgowym, przygotowanej wspólnie z parafią na 700-lecie kościoła (2009). Może znajdą miejsce w toruńskim Muzeum Diecezjalnym?
 

(Fot. niżej - Magdalena Śniegulska-Gomuła,
+ konsultacja opisów)


Ornat czerwony, 1. połowa XVII w.
aksamit, haft nićmi złotymi i srebrnymi, blaszką, haft kładziony na podwleczeniu, przeszywany w desenie.





Kapa czerwona, haft - XVII/XVIII w., preteksta – XIX w.


W przypadku kapy mamy do czynienia z haftem na nieoryginalnym podłożu, tj. przeniesionym (naszytym) na nowszą tkaninę. Pokazuje to, jak stare hafty w minionych wiekach ceniono.     

   

Haft na kapturze kapy, XVIII w.




Bursa czerwona, 1. ćwierć XVIII w.





Dalmatyka czerwona, po połowie XVIII w.
haft starszy, nićmi złotymi i srebrnymi na rdzeniu, blaszką, jedwabiem, haft kładziony na podwleczeniu z papieru, przeszywany w desenie




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz