czwartek, 25 października 2018

SUBIEKTYWNY SŁOWNIK już-po-WYBOR(C)ZY (12) – PRZEDWCZEŚNI TORUNIANIE (+ ULICOLOGIA)



Czy wiesz, że w 1933 roku mieszkańcy części miasta Podgórz głosowali w Toruniu? Czyli de facto zostali uznani za torunian o 5 lat wcześniej niż wszyscy lewobrzeżni (połączenie obu miast nastąpiło ostatecznie w 1938 roku).

Słowo Pomorskie, XI 1933.

Prasa donosiła: Podczas wyborów do toruńskiej Rady Miejskiej w 1933 w obwodzie 1 okręgu nr I znalazła się część lewobrzeża, tj. ulice: dworzec Przedmieście, Dybowska, Wojczyńskiego, Kujawska (nr 2-22). Ulice toruńskie tego obwodu to: Łazienna, Majdany, Nadbrzeżna (od nr 5 do 18 i barak), Podgórska, św. Jana, Żeglarska. Miejsce głosowania: restauracja Dittmanna Pod Złotą Kotwicą, ul. Łazienna 2. 

Dlaczego tę akurat część lewobrzeża wyodrębniono? Chodziło o dworzec kolejowy oczywiście. Zwracam uwagę na miejsce głosowania – w znanym lokalu Dittmanna nad Wisłą. 

Fragment planu miasta,
Archiwum Państwowe w Toruniu.
Jeszcze jedno "czy wiesz, że…?" Czy wiesz, że nad Wisłą była ul. Admirała Dickmana? Nie, nie, to nie ulica tegoż toruńskiego  armatora i przedsiębiorcy. Uwieczniono w ten sposób zapewne Arenda Dickmanna, admirała polskiej floty wojennej i zwycięzcę w bitwie pod Oliwą (1627). Obaj panowie jednak w tym żeglarskim kontekście i nadwiślańskim miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz