wtorek, 27 maja 2014

WCIĄŻ BYDGOSKIE - STARE POCZTÓWKI


To jeden z moich fiołów – pokazywanie, że historia to my, to tu i teraz. Że trzeba wiedzieć, kim się jest, skąd się pochodzi, jakie ma się korzenie – trzeba pytać o to starszych i starych, i SŁUCHAĆ. Że tworzymy ją CODZIENNIE przez nasze działania i zaniechania, nasz stosunek do INNYCH, nasze emocje.

To między innymi ta idea przyświecała zorganizowaniu w Książnicy Kopernikańskiej, w ramach święta Bydgoskiego Przedmieścia, spotkania z Romanem Suchem (23 maja) oraz wystawy pocztówek z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów (od 24 maja, filia nr 12, ul. Fałata 35).


Święto już za nami, ale wystawa starych pocztówek (pokazane są kopie – ale za to w dużym formacie, detale genialne!) wciąż do oglądania. Są i rarytasy, jak np. Tivoli przy ul. Bydgoskiej 12, „piernikowy domek” w Parku, z reklamą toruńskich pierników od Herrmanna Thomasa. Jest także pocztówka z altaną parkową, nazywaną pawilonem Tilka.


Pocztówka, około 1905 r.
altana (1897), nazywana pawilonem Roberta Tilka,
u szczytu schodów prowadzących w stronę Martwej Wisły.
Pawilon przetrwał do lat 30. XX w. 
W 1937 roku w tym miejscu wzniesiono
pomnik ku czci poległych żołnierzy wojsk balonowych.

Powstała ona z inicjatywy radnego Roberta Tilka, właściciela znanej firmy budowli żelaznych (zał. 1859), trudniącej się m.in. zakładaniem instalacji centralnego ogrzewania, wyposażaniem łazienek, wyrobem ozdobnych krat (jak np. do kościoła Świętojańskiego), kas pancernych itd.
(Wiele kwestii wyjaśnia Bartosza Drzewieckiego i Katarzyny Pękackiej-Falkowskiej 
Historia Parku Miejskiego w Toruniu w latach 1817/1818-1939”).
 

Zapraszam nie tylko miłośników Bydgoskiego Przedmieścia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz