czwartek, 29 stycznia 2015

JOANNA ŁYSKOWSKA POWRACA - Z RODZINĄ



Świat jest mały, naprawdę. Odezwała się do mnie p. Donata Matecka, ucieszona, że w toruniarni znalazła informacje o swojej rodzinie – o Joannie Łyskowskiej, założycielce pierwszego w Toruniu stałego kinematografu.
Dzięki Jej uprzejmości możemy poznać więcej szczegółów z życia wielkiej damy toruńskiego kina i jej rodziny. I obejrzeć piękne, dawne fotografie.

Jak pisze Pani Donata, rodzina Łyskowskiej pochodziła z Bydgoszczy. Rodzicami Joanny Łyskowskiej byli Antoni Bloch (1841-1905) i Wiktoria Kurowska, oboje pochodzili z Wielkopolski, z rodzin chłopskich. Antoni był bardzo zaradnym człowiekiem. Był w wojsku pruskim,  brał udział w wojnie 
prusko-austriackiej, w bitwie pod Sadową został ranny w kciuk lewej ręki. Do żony powrócił z Żelaznym Krzyżem na piersi. Razem wyjechali do Bydgoszczy.

W Bydgoszczy Antoni Bloch pracował jako szewc, ale szybko rozwijał się i pod koniec życia miał już fabryczkę kapci i drewniaków przy ul. Berlińskiej 33 oraz skład z własnymi wyrobami przy Nowym Rynku 10.
Swoje córki wydał za mąż za majętnych ludzi: 
 Rozalia wyszła za Tomasza Świetlika,


Joanna Łyskowska, z domu Bloch.


Podpis związany z obchodami 40. urodzin Joanny "w Viktoria Park"
dla p. Donaty stał się zrozumiały dopiero po poznaniu informacji
o biznesowej działalności Joanny.

Joanna (ur. 1871) – wyszła za mąż za kupca z Torunia, Wojciecha Łyskowskiego,
Klara Helena – za Augustyna Filutowicza, nauczyciela gimnazjalnego z Trzemeszna,
Walentyna – za Józefa Zawitaja (1871-1946), fabrykanta z Bydgoszczy. Ten bydgoski ludwisarz i działacz społeczny, w okresie międzywojennym był właścicielem Fabryki Wyrobów Metalowych przy ul. Dworcowej. Udzielał się jako członek m.in. rady Banku Ludowej Kasy Oszczędnościowej.
Anna wyszła za mąż za Józefa Obarskiego, określanego w źródłach jako „kapitalista”. Anna po śmierci ojca, a jeszcze zanim wyszła za mąż, prowadziła wraz z matką rodzinny interes obuwniczy.
Franciszek, najmłodsze dziecko Antoniego i Wiktorii Blochów, po śmierci ojca trafił pod opiekę siostry Walentyny i jej męża. Kształcił się w Berlinie, później miał w Bydgoszczy fabryczkę wyrobów metalowych i odlewnię metali nieżelaznych. Franciszek to dziadek p. Donaty (czyli Joanna była Jej stryjeczną babką).

Franciszek Bloch (brat naszej Joanny, a dziadek p. Donaty)
z żoną Stanisławą i dziećmi: Witoldem, Haliną, Zygmuntem,
Bydgoszcz, 1912 r.
Fot. ze zbioru p. Donaty.

Wróćmy do Anny – z Józefem Obarskim miała córkę Olimpię. Ta była aktorką, śpiewaczką, autorką piosenek z okresu międzywojennego – znaną jako Ola Obarska. Tak więc nasza Joanna była jej ciotką. (W kolejnym poście zdjęcia Oli Obarskiej, przyszłej gwiazdy.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz