środa, 20 września 2017

SPRAWSTWO DZIEJOWE – Z MOIM UDZIAŁEM!



Nie-sa-mo-wi-tą wiadomość dostałam od Piotra Bireckiego – rzecz dotyczy tytułowego „sprawstwa dziejowego”, w którym mam swój udział. Ależ mam satysfakcję! Jak zawsze, kiedy fakty biorą górę nad manipulacją, kiedy prawda tryumfuje (a nie są to okazje zbyt częste…). Tym bardziej, że tym razem to Prawda w Wielkim Wymiarze, bo rzecz dotyczy Adolfa Schwammbergera, a konkretnie jego prawdziwego oblicza i aktywności w Toruniu w okresie II wojny światowej.  


Dawno, dawno temu, jeszcze w muzealnych czasach, pracowałam nad tematem utraconych i zagrabionych muzealiów i zabytków toruńskich. Opracowanie to przepadło w dyrektorskim śmietniku, choć dziś Muzeum do tematu strat wojennych powraca, w ramach „odgórnego trendu”. Krótko później Piotr Birecki pracował nad monografią sztuki Torunia w okresie okupacji, więc ze względu na zbieżność problematyki rozmawialiśmy o faktach, obiektach i szczegółach. To wówczas – oburzona historycznym przekłamaniem – prosiłam i molestowałam Piotra o ingerencję w internetowe hasło Wiki dotyczące Schwammbergera (prosiłam, bo mój niemiecki zbyt kiepski…). Piotr zainteresował się tematem, uruchomił niemieckie kontakty i dziś JEST EFEKT!
Hasło FürthWiki zostało poprawione i zasadniczo zmienione przez środowisko regionalistów z Fürth, rodzinnego miasta Schwammbergera. Tekst nie przedstawia go już jako świetnego historyka, archiwistę i regionalistę o dużych zasługach; jest też Schwammberger z czasu II wojny światowejkat zabytków toruńskich. Co ciekawe, hasło uzupełniono o wojenne zdjęcia z Torunia, wśród których jest - uwaga! - kadr z opisanymi przeze mnie niedawno drzwiami intarsjowanymi z krzyżacko-germańsko-hitlerowską historią miasta. Prawda historyczna zyskała głos. To ważne.

za: https://www.fuerthwiki.de/wiki/index.php/Adolf_Schwammberger
(fotografia w zbiorach Archiwum Państwowego w Toruniu)

To nie koniec. Piotr powiedział o inicjatywie społeczności Fürth = to zmiana nazwy ulicy, której patronuje wspomniany „bohater”. Można powiedzieć: łał! Ale na jeszcze większe ŁAŁ! zasługuje fakt, że jedna ulica w Fürth ma otrzymać nazwę... TORUŃSKA! Niesamowite. I ważne dla budowania Prawdziwej Pamięci o faktach z czasów II wojny.
Wspaniałe jest to, że upomnienie się o Prawdę wywołało taką reakcję. Piotrze, dziękuję za działanie! Fürthowianie, dziękuję za SZACUNEK DLA FAKTÓW!


Cała ta sytuacja to dowód, że metodyczna PRACA, konsekwencja i zaangażowanie dają efekty. Przynajmniej czasami. Że historie buduje się z elementów, jak puzzle – chciałam powiedzieć, ale nie, nawet nie. Buduje się ją z najkruchszych nawet mikro drobinek – skrupulatnie odkrywanych, gromadzonych i kojarzonych. To ogromna satysfakcja, że mam w tym procesie swój (mikro)udział. 

Często zadaję sobie pytanie, 
nie tylko jako historyczka, ale i jako zwykły człowiek, 
czy mamy wpływ na historię i jej postrzeganie
To jedna z odpowiedzi.

6 komentarzy:

  1. Gdyby uważniej przeczytała Pani biogram Schwammbergera w FürthWiki, miałaby Pani szansę dowiedzieć się, iż już dużo wcześniej, w 2004 r., zwracano się do tamtejszego archiwum z informacjami dotyczącymi okupacyjnej działalności Schw. w Toruniu (przypis 29). Zob. też hasło w Toruńskim Słowniku Biograficznym, t.IV, s. 216-217, jak i obszerne fragmenty o nauce i kulturze Torunia w latach okupacji w Historii Torunia 1939-1945. M.N.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szanowna Pani Profesor (jeśli to Pani), zakładam, że czytelnik toruniarni ma na tyle zdrowego rozsądku, że zdaje sobie sprawę, iż sprawstwo dziejowe to tak naprawdę to baaaardzo złożony proces. Zakładam też, że rozumie konwencję bloga. Cóż, być może mylę się - każdy ma prawo...

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  4. Hello, please forgive me for writing here in English, but unfortunately I can not speak Polish and the Google translator is certainly not very helpful. In 2015 and 2016, I did the research in Torun with regard to Schwammberger and Jakob, and in the meantime initiated a discussion in Fürth. Because of this, it has already been decided that the Schwammberger-Street is renamed, but unfortunately not as I would have liked in "Torun-Street", but in Bella Rosenkranz - a former Jewish citizen of the city Fürth, who persecuted during the National Socialism has been. I turn to you here, after I continue to deal with the issue of cultural theft, u.a. also for a publication on the subject. For this I have found your post here, and I have a question. Do you have a list of the items that were stolen from Torun or Gdansk by Schwammberger? Do you know anything about the fact that Schwammberger allegedly worked for the organization "SS-Ahnenerbe" and would it be possible to see the letters that Schwammberger signed for the transport of the artworks? If so, could you send me these or where could I get them? Thank you for your efforts, K. Salimi from Fürth.

    Here are a few links - you might be interested in:

    https://www.fuerthwiki.de/wiki/index.php/Kamran_Salimi#Test-Slider_Torun.2F_Polen_ehem._Thorn

    http://www.nordbayern.de/region/fuerth/furths-fruherer-archivar-entpuppt-sich-als-nazi-1.6622787

    https://www.br.de/mediathek/video/skandal-in-fuerth-ehemaliger-stadtarchivar-mit-nazi-vergangenheit-av:59e6ba9cfc196500127993fd

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń