czwartek, 26 kwietnia 2018

KSIĄŻKA O TORUŃSKICH MOSTACH - ZAPRASZAM

Było co nieco (drobiazgów różnych) w toruniarni o mostach / mostACH! miejscowych wszelakich:
- o zastępczych propozycjach pontonowych (historycznych, sprzed wielu lat oczywiście)
- nawet o krowim mostku, choć to przecież wiadukt 
Kto cierpliwy, niech szuka dalej 😉

Ten mostowy wstęp tylko po to, aby zaprosić
na książkowe spotkanie z autorem:
Bogusław Obiegałka
opowie o swojej nowo wydanej książce Toruńskie mosty i ich budowniczowie.
Oczywiście = Książnica Kopernikańska, 9 maja, godz. 18.00.

Wydawcą tej pozycji, obowiązkowej w biblioteczce toruniofila (DOSTĘPNA podczas spotkania),  jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki w Zakresie Inżynierii Lądowej im. Aleksandra i Zbigniewa Wasiutyńskich w Warszawie. 

Spotkanie to okazja do porozmawiania o miejscowych przeprawach, dawnych i współcześnie funkcjonujących, oraz o ich budowniczych nie tylko w kategoriach historycznych, ale też z punktu widzenia inżyniera – specjalisty w dziedzinie projektowania i budowy mostów. Podczas opowieści o powstawaniu publikacji i mostowych historiach Bogusław Obiegałka rozwinie wątki, które – ze względu na obszerność tematu – w książce zostały zaledwie zasygnalizowane, nie zabraknie też akcentów „z humorem”.

W spotkaniu weźmie udział p. Witold Tokarski, (emerytowany) aktor toruńskiego teatru, który odczyta wybrane toruńsko-mostowe fragmenty książki.



z książki...

Jak pisze autor: ...poświęcono uwagę historii budowy nowych mostów, odbudowy zniszczonych i utrzymania użytkowanych mostów w Toruniu. Zmagania z naturą Wisły, mosty nad przeszkodami naturalnymi i sztucznymi (związanymi z dawnymi fortyfikacjami), powstałymi tu w wyniku działań celowych, to ważny temat. Trud wykonywania prac mostowych ponad przeszkodami, budowniczowie mostów i ich biografowie – to na przykładzie Torunia wielowiekowa, interesująca historia.

z książki...

Dr inż. Bogusław Obiegałka prowadził zajęcia dydaktyczne z projektowania i budowy mostów na Politechnice Warszawskiej, zajmował się badaniami polowymi i laboratoryjnymi, w szczególności mostów kolejowych zbudowanych z betonu sprężonego. Uczestniczył w projektowaniu czterech dużych przepraw mostowych przez Wisłę, m.in. na odcinku autostrady w Toruniu, a także w konferencjach Estetyka mostów, organizowanych przez Instytut Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej i Oddział Warszawski Związku Mostowców RP.

Pamiętacie tę pozycję? To od niej zaczęło się poznawanie (pra)historii toruńskich mostów: autorzy Bogusław Dybaś i Kazimierz Walczak, wyd. Towarzystwo Miłośników Torunia w 1989 roku.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz