Szukaj na tym blogu

czwartek, 2 lutego 2017

KROWI MOSTEK - CIĄG DALSZY (SERIA PODGÓRZ)Stanisław Jasiński, podgórski ziomek, dopowiedział historii Krowiego Mostka ciąg dalszy (dziękuję!):

--- w okresie międzywojennym dobudowana została środkowa, betonowa część tunelu,

--- w czasie II wojny światowej tunel wykorzystywano jako podobóz dla jeńców radzieckich, którzy zbudowali jego część wylotową: tę niższą, betonową, pod torami dla ciężkich pociągów. Jeńcy pracowali także przy budowie dzisiejszej ul. Nieszawskiej.

Co do jeńców - nie bardzo sobie to wyobrażam (?). Czy wiecie coś więcej na ten temat?


Okazuje się, że tak to wyglądało, jak dopowiedział (na fb) Stanisław Jasiński: Na początku i końcu najstarszej części Krowiego Mostu były drewniane wrota, zamykane łańcuchem na noc. W środku były trzykondygnacyjne prycze drewniane. Jeńcy byli tam około roku, na przełomie 1941/1942 - informacja pana Jan Neumana z Podgórza. Wachmani mieli posterunek w schronie z przełomu XIX/XX wieku przy ul. Wiślanej, na wysokości mojego podwórka przy Poznańskiej 74. Schron został zburzony około 1990 roku.
To cenne informacje, dziękuję!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.