Szukaj na tym blogu

środa, 24 czerwca 2015

URODZINY MIASTA - U MURARZY



Jeszcze o urodzinach  miasta w 1933 roku.
Trzecia, najmniejsza z jubileuszowych wystaw na 700-lecie Torunia, zajęła pomieszczona w sali kwartalnych zebrań gospody Murarskiej, na piętrze.

Ilustracje z książki: Stanisław Herbst,
"Toruńskie cechy rzemieślnicze. Zarys przeszłości",
Toruń 1933.


(Gospoda mieściła się przy Rynku Nowomiejskim, pod dzisiejszym nr. 17; obecnie jest tu Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.) Torunianie i goście cieszyli się, że wystawę udostępniano bez opłat – w ciągu pierwszych tygodni obejrzało ekspozycję ponad tysiąc osób! Pisano o wystawie w prasie miejscowej.

Różne pamiątki, dokumenty i naczynia cechowe pokazano na stołach, ustawionych pośrodku sali i pod ścianami. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się stara skrzynka cechowa „z białymi i czarnymi gałkami”, których używano przy wybieraniu członków zarządu. Jedną z najstarszych pamiątek była cynowa konew z XVI w., z rytymi scenami z historii Chrystusa i „płaskorzeźbą wewnątrz, ze sceną powrotu syna marnotrawnego”.

 
Innym eksponatem wzbudzającym wielkie zainteresowanie było wyobrażenie czeladnika w tradycyjnym stroju: czarna marynarka, biała kamizelka i takież spodnie, fartuch murarski, do tego cylinder. 

CDN.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.