Szukaj na tym blogu

środa, 10 września 2014

WYSTAWA ARTYSTY PIOTROWICZA Z CHEŁMNA I STAROŻYTNY KOŚCIÓŁ NA PODGÓRZU

Jednym z ważnych miejsc wystaw sztuki w Toruniu było polskie Muzeum, w budynku Towarzystwa Naukowego (hotel Muzeum, ul. Wysoka).
W lipcu 1904 roku eksponował tu swoje prace artysta malarz Antoni Piotrowicz z Chełmna. W tym czasie pracował nad odnowieniem starożytnego kościoła na Podgórzu pw. św. św. Piotra i Pawła.

Artysta Piotrowicz w pracowni,
zdjęcie ze znanego w Toruniu atelier Jacobiego (tu z zakładu w Inowrocławiu).
Fotografia ze zbiorów rodzinnych (wł. Andrzeja Mordawskiego),
opublikowana w kapitalnej książce Anny Soborskiej-Zielińskiej,
"Chełmno i jego mieszkańcy na starej fotografii".

W Muzeum pokazał trzy dzieła pędzla swojego. Prasowy recenzent uznał, iż z
arówno „Madonna”, jak i „Machabeusze” oraz dzieło alegoryczne pt. „Miłość zwycięża siłę”, nie tylko świadczą o uznanym już talencie artysty, lecz zarazem są dowodem, że studia w muzeach i pracowniach mistrzów włoskich nadały talentowi Piotrowicza właściwy kierunek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.