Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 października 2015

PÓŁ WIEKU CECHU FRYZJERSKIEGO W TORUNIU, cz. 1 (FRYZJERSKO)



Toruński cech fryzjerów założony został w 1886 roku. W skład pierwszego zarządu weszli: starszy cechu B. Salomon, O. Arndt, Biberstein de Zawadzki, Schildhauer, p. Ebert sen., Blachowski, Sommerfeld, [C. A.] Sellner. Cech w pierwszych dniach swego istnienia liczył 27 członków.
Thorner Presse, 1898.

Z jubileuszowej publikacji w Gazecie Gdańskiej,
z okazji 50-lecia cechu, wybierzmy kilka wątków. Z ciekawszych wydarzeń warto wymienić:
– W kwietniu 1890 roku cech wyasygnował 25 mk na witraż dla budującego się wówczas Dworu Artusa.
– W kwietniu 1893 roku odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru cechu.
– W marcu 1900 roku postanowiono egzaminować czeladników fryzjerskich nie tylko z fryzjerstwa, ale też z kilku zabiegów chirurgicznych, jak np. wyrywania zębów, stawiania baniek, puszczania krwi przy pomocy pijawek, z nakładania opatrunków, zeszywania ran itd. 
W tym czasie też została założona szkoła fryzjerska dla uczniów, której pierwszym instruktorem był p. Sommerfeld, a później Ksawery Ebert (później starszy cechu), który prowadzi ją po dzień dzisiejszy.
– W 1911 roku, kiedy cech obchodził 25-lecie istnienia, prezes związku okręgowego fryzjerów, p. Bronicki z Gdańska, przekazał toruńskiej korporacji 2 srebrne lichtarze i artystycznie wykonany dzwonek dla przewodniczącego zebrań cechowych.
– I wojna światowa – pierwszy z członków cechu poległ śp. Kazankowski. Wojna dała się we znaki mistrzom fryzjerstwa ze względu na… brak mydła (tu o mydlanych interesach). Ze względu na ograniczony przydział mydła do golenia ograniczony został czas pracy zakładów fryzjerskich – do 6 godzin dziennie.
–  10 października 1921 roku spisano ostatni protokół w języku niemieckim.
– Starszym cechu został Ksawery Ebert (sprawował funkcję do schyłku lat 30.).
– W kwietniu 1923 roku nastąpiło poświęcenie sztandaru z nowym, teraz już polskim napisem.
– 1925 – Jednym z najstarszych członków jest p. Barczyński z Torunia, który wraz z p. Keckiem z Chełmży obchodził 30-letni jubileusz mistrzostwa i który od 1914 roku piastuje w zarządzie cechu bez przerwy godność skarbnika.
– 1930 – 25-lecie mistrzostwa obchodzili starszy cechu Ksawery Ebert i Ignacy Makowski.
– 1931 – 25-lecie mistrzostwa panów Stawikowskiego i Szymańskiego.
– 1936 – cech fryzjerów w Toruniu liczy 54 członków, także spoza Torunia. 

CDN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.