Ciąg dalszy kościelnych wątków z ciekawym tłem dotyczy kościoła Świętojańskiego, fotografie także ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej.
Cenne jest zdjęcie ukazujące średniowieczną kołatkę wysokiej klasy artystycznej (około połowy XIV w., ob. w Muzeum Okręgowym, jako depozyt) w miejscu jej funkcjonalnego przeznaczenia, choć pierwotna lokalizacja w tym kościele była inna; nie jest znana. Może miały to być drzwi zachodnie, przed budową nowej wieży? (1. tercja XV w.).
Lubeckiej roboty kołatkę wiązano hipotetycznie z warsztatem Hansa Apengetera. O mistrzu więcej w artykule Moniki Jakubek-Raczkowskiej (Gotycki świecznik z bazyliki Mariackiej w Kołobrzegu. Nowe spojrzenie na warsztat mistrza Jana Apengetera), w SHS-sowej książce z wielotomowej już serii Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce. Polecam!
Dawny ołtarz główny z obecnej katedry zapewne znany większości toruniofilów, tu kolejne jego ujęcie. Odnoście do tegoż ołtarza polecam ciekawy artykuł Bartłomieja Łyczaka (Dawny,
barokowy ołtarz główny w kościele Świętojańskim w Toruniu i jego przekształcenia), w SHS-sowej książce o katedrze "na nowo" po wielkim programie konserwacji i restauracji, z serii Dzieje i skarby kościołów toruńskich. (W przygotowaniu książka o kościele dominikanów.)
Zainteresowanych poznawaniem Torunia sprzed stulecia,
także archiwalnych fotografii,
zachęcam do lektury jeszcze innej książki SHS-sowej,
całkiem niedawno wydanej = HISTORYZM...
Do dzieła! = do lektury! 😊
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz