Szukaj na tym blogu

wtorek, 17 czerwca 2014

KOLEJNE PRODUKCJE MIEJSCOWEGO POTENTATA KINOWO-FILMOWEGO (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)



Kinematograficzno-konikarskie zacięcie znanego nam już potentata kinowo-filmowego Maxa Müllera zaowocowało kolejnymi żywymi fotografiami z wydarzeń toruńskich. To nieznane dotąd dokumenty toruńskiej produkcji.
W czerwcu 1913 roku Müller nakręcił sceny z obchodów 100. rocznicy 21. Regimentu Piechoty oraz z rządowego święta jubileuszu 25-lecia panowania Cesarza Wilhelma. Uwiecznił m.in. defiladę wszystkich stowarzyszeń i korporacji Torunia – „o nikim nie zapomniano – każdy może zobaczyć siebie na zdjęciach”. Pokazywał je w swoich przybytkach X Muzy.

Thorner Presse, 13.06.1913.

Ten drugi film – „Unser Kaiser im Film zum 25 Jähr. Jubiläum” („Nasz Cesarz w filmie na jubileusz 25-lecia”), pokazano zapewne także w Metropolu.

Regionalnych tematów dotyczą dwie inne produkcje pokazywane w Złączonych Teatrach Świetlnych
Müllera, choć nie wiadomo, czy on sam miał udział w ich powstaniu. To „Unsere Pioniere bei Brückenbaum über die Weichsel” („Nasi saperzy przy budowie mostu przez Wisłę” – niestety nie wiadomo, gdzie go wznosili) oraz „Das Bundeschützenfest in Graudenz 1913” („Święto Bractwa Strzeleckiego w Grudziądzu 1913”).


(Z mojej najnowszej książki

„TORUŃSKIE TEATRY ŚWIETLNE, CZYLI KINA, WYTWÓRCZOŚĆ FILMOWA
I MIEJSCOWE GWIAZDY 1896-1939.
O kulturze czasu wolnego dawnych torunian”)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.