Szukaj na tym blogu

środa, 29 czerwca 2016

HITY I KITY - CZERWIEC 2016



PRZODEM I TYŁEM

– LOKALNIE –

DO RZECZYWISTOŚCI I DO BYLEJAKOŚCI

CZERWIEC 2016


HIT
Tym razem i HIT i KIT dotyczy nagród naszych lokalnych oficjalnych.

HIT to nagrody dla Kafli Jaworskiej i Zespołu pracującego przy Festiwalu Tofifest. DWIE nagrody: Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Torunia. Zasłużone, bez dyskusji. Ale dlaczego dopiero teraz?
Taki dziwny rok dla Katarzyny Jaworskiej – z jednej strony brzydkie Jej „pożegnanie” przez szefostwo Centrum Sztuki Współczesnej (którego w żaden sposób nie komentowała), z drugiej – dwie JEDNOCZEŚNIE nagrody. Jakby Tofifest nie funkcjonował już w mieście lat kilkanaście…
Może Toruń po prostu nagle docenił filmowe festiwale? Obie marki: Tofifest oraz Camerimage, który w jakiś sposób wraca do Torunia po okresie fochów i obrażania się przez wiadomych Panów. Teraz Pan decydent drugiego Pana nagradza, obsadza, fetuje i honoruje, katarzynkuje nawet :-) Obsadza lokalnie,  w i za pomocą CSW.  Spore było tam zamieszanie i zawirowania związane ze zmianą dyrekcji. O  ile jeszcze ktoś dzisiaj pamięta
za: Nie dla likwidacji kina Centrum,
https://www.facebook.com/Nie-dla-likwidacji-Kina-Centrum
-CSW-w-Toruniu-1001120516648842/?fref=ts
Nikt nie pokusił się o odpowiedź na pytanie, na mocy jakich przepisów instytucja kultury mogła zawrzeć kontrakt menedżerski z kuratorem / dyrektorem programowym…  
Kontrakt menedżerski – podobno :-) – to cywilno-prawna umowa zawierana w:
- przedsiębiorstwach państwowych – głównie w celu poprawy kondycji przedsiębiorstwa,
- w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa – kiedy te wymagają opracowania programu restrukturyzacji, przygotowania i przeprowadzenia prywatyzacji,
- w przedsiębiorstwach prywatnych – głównym zadaniem jest sprawne prowadzenie przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami kupieckimi,
- także w odniesieniu do zarządzania majątkiem Narodowych Funduszy Inwestycyjnych.
Z którym przypadkiem mamy do czynienia w CSW? Ponoć Tumult wyciąga rękę po CSW, czyli ekipa z Tumultu wszechobecna. Ciąg dalszy nastąpi?

Konkluzja?
Zobacz tutaj: teatRomani –Teatr Romana

KIT
KIT bezapelacyjnie = nagroda Prezydenta Torunia, a do tego w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego, za „troskę o pamięć” w postaci skweru Inwalidów Wojennych. Szokuje wymazywanie pamięci, szokuje tym bardziej nagradzanie takiego działania. Cóż, w ten sposób Prezydent wyznacza trendy / trędy, pokazuje, czym dla prezydenta miasta jest historia Torunia i torunian. Kto następny zostanie trendsetterem? Zwykle naśladowców nie brakuje...


za:
http://paststat.com/blog/wp-content/uploads/2013/10/trendsetter.jpg
Sądząc po reakcji Czytelników, to nie tylko moje zdanie. Szkoda, że nikt z decydentów / decydętów nie miał tego rodzaju refleksji, przede wszystkim przed utworzeniem skweru. Czy jej brak to wynik niewiedzy czy braku szacunku? (nie wiem, co gorsze…). Szkoda, że nikt z dziennikarzy nie podjął tego wątku oficjalnie.

Miarą cywilizacji / kultury jest stosunek do najsłabszych członków społeczności, do tego, co najbardziej kruche i wymagające troski = do dzieci, osób starych, chorych, niepełnosprawnych itd., także do pamięci tych, którzy odeszli. Nie tylko do tych bohaterów, którzy są „na fali” i których honorowanie nakazuje polityczna poprawność. Tu także miarą Kultury, tej przez wielkie K i kultury osobistej po prostu, jest troska o zapomnianych, o których już nie ma kto pamiętać.
Proste przełożenie na język codzienności w odniesieniu do tematu (i nieustającej dyskusji) o wyższości kierowców nad pieszymi – w cywilizowanej społeczności chronieni na drodze są najsłabsi, czyli piesi… To im poświęca się najwięcej uwagi, a mocni i najmocniejsi, czyli rowerzyści i kierowcy muszą doń dostosować swoje prawadla dobra wspólnego.  

Konkluzja?
Jak ktoś powiedział, trawestując cytat klasyka: jaki nagradzający, taka nagroda…


Na satyryczny komentarz zasługuje kolejny prezydencki / prezydęcki fakt: żaden z 29 KANDYDATÓW, którzy zgłosili swoje kandydatury na stanowisko asystenta Prezydenta Torunia, NIE BYŁ DOŚĆ DOBRY! Nie do wiary, a jednak... 

Konkluzja?
Dzień dobry, cześć i czołem...! Jak w castingu na dublera w Misiu...
za:
https://pixabay.com/pl/populacji-statystyki-ludzi-1370980/




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.