Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

IZYDOR GUZICKI - PRZEDSIĘBIORCA BRANŻY KINOWEJ I... ELEKTRYCZNEJ (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)




Sporo wiadomości udało się zebrać o dawnych teatrach świetlnych i kinach w Toruniu. Ale niewiele - o wypożyczalniach filmów. Pewnie też dlatego, że nie były one specjalnością naszego miasta.
Jedyne znane dziś biuro wypożyczania filmów w Toruniu prowadził Izydor Guzicki, właściciel kina Corso, wcześniej Zentral Theater i Welt Biograph (lub tylko domu?), zamieszkały przy ul. Prostej 2. Toruńska Centrala Filmów Guzickiego oferowała filmy dla placówek w całej Polsce
już w 1921 roku (może jeszcze w 1920 roku?). Wypożyczalnia ta, już pod nazwą Korona Film, czynna w okresie 10 kwietnia 1922 – 1 sierpnia 1923 roku, dysponowała około pięćdziesięcioma filmami. Aż i zaledwie. A do tego były one stare i zużyte, zakupione przez Guzickiego w Berlinie jeszcze przed 1920 rokiem. I ocenzurowane jeszcze przez berlińskie władze.

Reklama wypożyczalni Guzickiego w:
"Toruń w jednym dniu", Toruń 1921.

O Guzickim wiadomo, że urodził się w Mokrem (ob. Toruń Mokre), w 1889 roku. W 1914 roku mieszkał w Toruniu przy Burgstr. 1 (ob. ul. Przedzamcze), w 1916 roku – przy Culmer Chaussee 58 (ob. Szosa Chełmińska), w 1926 roku – przy ul. Podgórnej 6.
Po zlikwidowaniu wypożyczalni filmów Korona Film, Guzicki prowadził skład z artykułami elektrycznymi, pod nazwą Jupiter. W 1928 roku opuścił Toruń i wyjechał do Gdyni. To miasto dawało wówczas wielkie szanse rozwoju i kariery.


(Z mojej najnowszej książki
„TORUŃSKIE TEATRY ŚWIETLNE, CZYLI KINA, WYTWÓRCZOŚĆ FILMOWA
I MIEJSCOWE GWIAZDY 1896-1939.
O kulturze czasu wolnego dawnych torunian”)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.