Szukaj na tym blogu

środa, 13 września 2017

ZEGARMISTRZOWSKIE HISTORIE I ANTYSEMITYZM (KTÓREGO NIE BYŁO...)

Tak to jest, kiedy jedno archiwalne zdjęcie uruchamia w rozumku całą machinę skojarzeń... Tym razem pretekstem był artykuł w Albumie Rodzinnym "Nowości" sprzed kilku tygodni i pytanie Romana Sucha: czy poznajecie miejsce uwiecznione na fotografii? Ja poznałam😉 i od razu zaczęła budować się opowieść o tym, co lubię - o jednym ze znanych toruńskich zegarmistrzów: Moritzu Grünbaumie.

Thorner Presse, 1913.

Artykuł opublikowany został w Nowościach = tam świetnie widać tytułowe zdjęcie (z kapitalnymi szyldami), ale tekst w całości dostępny tylko dla prenumeratorów. Więc Moritz występuje też w toruniarni. W kontekście tych czasów nie mógł nie pojawić się wątek antysemityzmu w lokalnym wydaniu, ze znanym hasłem "swój do swego po swoje", o rodowodzie sięgającym lat... 70. XIX w.



Artykuł pociafciany - dla lepszej czytelności 😊


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.