Szukaj na tym blogu

sobota, 1 marca 2014

FOTOGRAFICZNE WSPOMNIENIE TORUNIA SPRZED LAT, cz. 5

Kolejne kapitalne zdjęcia Torunia z 1959 roku, z szuflady Krzysztofa Czarneckiego. Tym razem kamienice i portale do nich prowadzące.


W tej grupie najlepsze chyba jest ujęcie z pochyloną kobietą w portalu kamienicy Pod Aniołem przy Rynku Staromiejskim 29 (tak wyglądała w latach 70. XX w.). I to z planszą reklamową (dziś nazwalibyśmy ją
„potykaczem”) w drzwiach, z napisem masło świeże, ogórki kiszone, jaja świeże, miód pszczeli...

Jest i pałac miejski. Fasada pałacu biskupiego przy ul. Żeglarskiej ma inną niż dziś formę - czy dostrzegasz różnice? Brak przedproża, szczytu, figur wieńczących (dziś zrekonstruowane). Podobnie jak na zdjęciu z 1959 roku  wyglądał ten gmach 50 lat wcześniej, około 1908 roku.

Czy poznajesz tę nowomiejską kamienicę? Dziś wygląda zupełnie inaczej.

Na finał toruńska harmonijka - jeszcze z zielenią. Dobre ujęcie, świetnie oddające gęsty pionowe rytmy członowania elewacji.

CDN. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.