Szukaj na tym blogu

niedziela, 9 marca 2014

UKŁAD NIE DLA KIEROWNICTWA, ALE DLA PAŃ (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)


Jeszcze wspomnienie dnia kobiet sprzed 55 lat. To fotograficzna dokumentacja ze spartakiady uczennic Liceum Mikołaja Kopernika z okazji święta kobiet, w marcu 1959 roku.



Sorki, ale mam nieodparte skojarzenia... Ostatnio nie umiem rzeczywistości komentować inaczej niż cytatami z Barei. Albo innych klasycznych produkcji o abstrakcji polskiej rzeczywistości. Tu  nie przychodzi mi na myśl „układ dla kierownictwa” z kultowego „Rejsu”... (Piwowski, nie Bareja oczywiście). Chociaż film późniejszy, z 1970 roku, skojarzenie nieodparte.

No to WESOŁYCH ŚWIĄT!


Zdjęcia pochodzą z książki „Sprawozdanie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu za lata 1945-1968”, oprac. Henryka Białoszycka (Toruń 1968).
Przygotował ją Komitet Obchodu 400-lecia Gimnazjum Akademickiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fotografie pochodzą z kroniki szkolnej oraz od nauczycieli i uczniów szkoły (dlatego nie znamy nazwisk autorów zdjęć).


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.