Szukaj na tym blogu

piątek, 30 maja 2014

PODGÓRZ, JAKIEGO NIE ZNACIE - IMPRESJE, cz. 1



Pora powrotu z Bydgoskiego Przedmieścia na mój Podgórz.
Przeglądając zdjęcia trafiłam na te z lata ubiegłego roku, pełne słońca. (I znacznie mniej optymistycznych wspomnień związanych ze stanem zdrowia.) Relaksowo, na weekend, kilka podgórskich impresji
Chałupy i domy - różne. Oddające specyfikę przedmieścia, dokumentujące architektoniczne style. Taka mini opowieść. Historyzująca architektura Podgórz wciąż czeka na opracowanie. Czeka - w coraz gorszym stanie.

Szczyty Podgórza - przenośnie.
Historyzm na Podgórzu: kamienica neromańska, ...

... neorenesansowa, z boniowaniem, ...
... klatka schodowa okazałej kamienicy
neomanierystycznej, ...

... i coś na kształt modernizmu (w nietypowym ujęciu).
To dom czynszowy naprzeciwko kościoła, mocno z góry.



Charakterystyczna jest też zabudowa małomiasteczkowa
i o charakterze zbliżonym do wiejskiej, jak tu i niżej.



Czasem "nowoczesność" bezpośrednio sąsiaduje z naturą...

...albo wyraża się za pomocą środków reklamowych.


Od zaplecza bywa tak destrukcyjnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.