Szukaj na tym blogu

sobota, 10 maja 2014

(2) PIERNIKI ŚWIATOWE I MIEJSCOWE ORAZ CUKRY PRZERÓŻNE W OFERCIE, K-N



Ciąg dalszy o ofercie pierników i cukrów wszelakich w Toruniu.

W. H. KLINGENBERG & Co., Breslauer Schokoladen- und Zuckerwaren-Fabrik (Wrocławska Fabryka Czekolady i Słodyczy), skład fabryczny w Toruniu, Badestr. 23 (ob. ul. Łazienna), 1914.
Sklep firmowy tej dużej fabryki oferował w Toruniu duży asortyment przeróżnych słodyczy.

Anton KOCZWARA, drogeria, Gerberstr. 290 (ob. Wielkie Garbary), 1889.
Koczwara polecał towary apteczne, farby, perfumy, artykuły do mycia, ale handlował też rosyjską i chińską herbatą, czekoladą i kakao. W swoje drogerii oferował także... biszkopty i marmolady.

W. KOSTRO, Schillerstr. 16 (ob. ul. Czarnieckiego), 1892.
Zapraszał do zakupu pierników.

A. KRIMES, 1912.
W składach Krimesa oferowano różne gatunki słodkości, m.in. masę marcepanową. 
Jego sklepy miały świetną lokalizację, w centrum starówki, przy: Bachestr. 2, róg Breitestr. (ob. ulice Strumykowa i Szeroka); Culmerstr. 3 (ob. ul. Chełmińska), blisko Rynku Staromiejskiego; Coppernikusstr. 30 (ob. ul. Kopernika), nieopodal Gazowni Miejskiej.

H. LEUTKE, cukiernia, Culmerstr. Ob. ul. Chełmińska), róg Schuhmacherstr. (ob. ul. Szewska / Most Pauliński), 1870.
Także u Leutkego można było obejrzeć wystawę marcepanów i cukrów i nabyć różne słodycze.

C. R. MALSKAT, cukiernik, Nowe Miasto nr 269, 1863-1866.
W latach 80. XIX w. Malskat oferował marcepany własnej roboty oraz masę marcepanową. Zapraszał na gwiazdkowe wystawy słodyczy. Do nabycia konfitury, czekolady, wyroby cukrowe wszelkiego rodzaju, figurki, praliny, makaroniki, 20 rodzajów cukierków.

A. MAZURKIEWICZ, od 1888 r.
Znany w mieście skład towarów spożywczych i kolonialnych (funkcjonował przez długie lata, z czasem prowadzony przez następców) miał w ofercie także cukry.
W latach 80. XIX w. Mazurkiewicz polecał m.in. „legnickie bomby”, bazylejskie przysmaki, torty marcepanowe, bakalie.
Skład wciąż funkcjonował pod tą firmą także po 1920 roku.

Julius MENDEL, Gerechtestr. 15 (ob. ul. Prosta 15), 1895.
Tu do nabycia m.in. produkty do samodzielnego wyrobu popularnego marcepanu: migdały, cukier puder.

MÜLLER, Breitestr. 43 (ob. ul. Szeroka), 1912.
Na gwiazdkę polecał toruńskie pierniki z fabryk: Gustava Weese, Herrmanna Thomasa, Ruchniewicz & Co.

J. NOWAK’S Conditorei, Rynek Staromiejski 21.
W znanej cukierni (funkcjonowała przez długie lata) na wystawie gwiazdkowej w 1898 roku pokazano m.in. królewieckie i lubeckie torty marcepanowe, makaroniki, słodycze na choinkę, „trzeszczące” cukierki, konfitury, bombonierki. 

CDN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.