Tym razem witrynowo z Rynku Nowomiejskiego, z ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Szerokiej szyldy między innymi moich
ulubionych specjalności rzemieślniczych: zegarmistrzów oraz złotników.
Punkt wyjścia spaceru do przeszłości to Rynek Nowomiejski
5. Dzisiejsza "wersja" kamienicy różni się od tej uwiecznionej na fotografii z
początku XX w. układem parteru - ulokowaniem drzwi i witryny.
Zwracają uwagę: szyld browaru i reklama restauracji - zapewne tego samego Gustava Behrenda, który prowadził największą w mieście (letnią) restaurację z Ziegelei Park, na 4 000 miejsc (!).
Zwracają uwagę: szyld browaru i reklama restauracji - zapewne tego samego Gustava Behrenda, który prowadził największą w mieście (letnią) restaurację z Ziegelei Park, na 4 000 miejsc (!).
Wejście do restauracji Behrenda w Ziegelei Park, ok. 1918 r. Fot. z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów. |
Odnośnie do browaru reklamującego się na fasadzie kamienicy, takie o jego historii (i przekształceniach) znalazłam informacje:
--- Brauerei Th. Sponnagel 1865-1898
--- Brauerei Th. Sponnagel, Inh.[aber] S. Horwitz
1898-1910
--- Thorner Brauhaus, Moritz Rosenwald 1910-1920
--- Browar Toruński Tow. Akc. 1920-1939
--- Westpreußisches Brauhaus
"Kopernikus-Brau" 1939-1945
Z anonsu prasowego z epoki. |
Zainteresowanych odsyłam na przykład do tej listy toruńskich browarów, a także na stronę dokumentującą... piwne butelki 😊
Krok dalej: Rynek Nowomiejski 4 - ten adres znają zapewne pierniko-file nie tylko toruńscy. Tu miała siedzibę wytwórnia pierników Herrmanna Thomasa (później braci Thomas). Na fotografii widać zaledwie fragment tego domu (z lewej), ale - co istotne - z witryną. A na wystawie między innymi Kaiserkuchen = wielki charakterystyczny piernik ozdobiony migdałami (jak ten niżej).
Obie il. za: Festschrift zum fünfzigjährigen Bestehen der Honigkuchenfabrik Herrmann Thomas in Thorn 1857-1907, Thorn 1907, KPBC |
Widok imaginacyjny fabryki pierników Herrmanna Thomasa, z akcentem na imaginacyjny..., za: jw. |
Idziemy w stronę ul. Królowej Jadwigi, mijając torunian przed Apteką Królewską i okazałą rynkową latarnię (z lewej). Zwracam uwagę na szyld i zegar publiczny reklamujące zakład Hugo Siega. O tym zegarniku i jego ofercie = "nowości niebywałej", którą był zegar świetalny, możecie przeczytać tutaj. Sieg kilka razy zmienił lokal przy tej ulicy. Może ktoś skojarzy, że nieopodal zegarmistrza znajdował się skład i witryna reklamowa Juliusa Reicha = do dziś zachowana.
Z ul. Szerokiej szyldy dwóch mistrzów. Jednym z nich jest zegarmistrz Reinhold Scheffler, wspomniany w toruniarni w kontekście fotografii stereoskopowej. Obok wyrobów i usług zegarmistrzowskich handlował towarami optycznymi, do których należały przeglądarki stereoskopowe. W tym czasie typowe było takie połączenie branż: zegarmistrzostwo + wyroby optyczne + wyroby złotnicze. Zwróćmy uwagę: obok zegarów są binokle oraz puchar o formie charakterystycznej dla końca XIX w. Wiem, że Scheffler handlował biżuterią, może także wyrobami korpusowymi (tj. naczynia)? - na co wskazuje szyld.
Poznajecie tę kamienicę? To Szeroka 24 (ob. drogeria Douglas).
Scheffler odnotowany jest jako czynny zegarmistrz w 1882 roku, acz przy Schulstrasse 414 (ul. Sienkiewicza), krótko później (1885) - przy ul. Szerokiej 453 (stosując współczesne nazewnictwo, choć numeracja stara). Na początku XX w. kilkakrotnie zmieniał siedzibę: 1904 - ul. Podmurna 32, 1912 - ul. Szeroka 20; 1919 - ul. Królowej Jadwigi 13 (to "zagłębie" tej branży).
W 1908 roku został on najlepszym strzelcem Friedrich
Wilhelm Schützenbrüderschaft (bractwa strzeleckiego), uhonorowanym nagrodą w
postaci... mini strzelby z obcinarką do cygar.
Oprócz tych reklamowych smaczków na fotografii torunianie (także przy pracy), a przed wszystkim - torunianki w rozłożystych kapeluszach... Podobnie na kolejnym zdjęciu.
Tu skład złotniczo-jubilerski Paula Hirschbergera na
rogu ulic Szerokiej i Mostowej (ul. Szeroka 13-15).
Na innym roku - Szerokiej (nr 29) i Łaziennej później funkjconował salon konfekcji męskiej i chłopięcej Schendel & Sandelowsky; jeszcze później kawiarnia
Europejska (może ktoś pamięta ją jeszcze z czasów PRL-u...).
Z anonsu prasowego z epoki. |
Kawiarnia Europejska, lata 30. XX w., za: Narodowe Archiwum Cyfrowe. |
Wnętrze Europejskiej, lata 40. XX w., fot. Biblioteka Uniwersytecka. |
Cieszą oko złotnicze wyroby na zdjęciu, choć mało czytelne... Hirschberger rozpoczął działalność w 1898 roku. Do roku 1907 pracował w miejscu ukazanym na fotografii = przy ul. Szerokiej 13-15 róg Mostowej. Oferował biżuterię, zegary, wyroby złotnicze i ze stopów metali (alfenidowe*).
Później firmę przejął Max Niehoff (ur. 19.02.1880 Halle a. S.), który pracował w tym samym lokalu (początkowo pod szyldem Hirschbergera) aż do roku 1921. Wtedy to podpisał listę optantów (zrezygnował z obywatelstwa polskiego na rzecz obywatelstwo niemieckiego).
Skład Niehoffa oferował: biżuterię, wyroby ze złota i srebra, m.in. złote i srebrne zegarki kieszonkowe, srebrne i srebrzone sprzęty stołowe i luksusowe, przedmioty z brązu i szlachetnej cyny, miedzi i mosiądzu, polecał nowości w dziedzinie metalowych wyrobów rzemiosła artystycznego. Był też warsztat, gdzie można było zlecić naprawę zegarów i grawerunki. Z czasem Niehoff wprowadził skup antyków złotniczych.
Tu ciekawy przyczynek do dziejów wystaw sztuki użytkowej w dawnym Toruniu. (Tu oraz tutaj o starszych co nieco wystawach plastyki.) Niehoff wziął udział w ekspozycji rzemiosła artystycznego, przygotowanej przez Verein für Kunst und Kunstgewebe (Towarzystwo Przyjaciół Sztuki i Rzemiosła Artystycznego) jesienią 1912 roku, pokazanej w Königliche Haushaltungs- und Gewerbeschule (Królewskiej Szkole Rzemiosła i Gospodarstwa Domowego). Pokazał artystyczne wyroby z metali szlachetnych oraz nowoczesną biżuterię.
Wystawa obejmowała dwie części: A = współczesne niemieckie kamionki i wyroby garncarskie, to wystawa objazdowa Königlichen Kunstgewerbemuseum w Berlinie; B = powszechna wystawa rzemiosła artystycznego. Swoje prace prezentowali tam i inni torunianie, m.in.: Paul Borkowski, Fabryka Mebli - stolarstwo artystyczne; Walter Lambeck, księgarz - piękne książki; Ernst Schwartz, księgarz - nowoczesne książki i zdjęcia / obrazy (Bild); B. Westphal (wł. Ernst Westphal), introligator i handel papierem - artystyczne oprawy książek i wyroby skórzane.
A propos typowej w tym okresie dywersyfikacji działalności handlowej i usługowej, podobnie
było w zakładzie Niehoffa. Można było u niego nabyć... abonamentowe bilety na
nowy tor saneczkowy przy Kaszowniku (1912), przygotowany przez Wintersportverein
zu Thorn (Toruńskie Towarzystwo Sportów Zimowych).
Z anonsu prasowego z epoki. |
Miało być krótko..., a z impresji stanowiącej bodziec do podróży w czasie (znów) wyszedł toruńsko-dokumentalny elaborat. Tak to jest, jak wszystko ze wszystkim się kojarzy 😉 (w toruniarni wieeeele takich odniesień...) Wystarczy wyszukać np. "widzimy to co wiemy"
*Alfenid (franc. Alfenide, ang. Argentan) = stop miedzi, cynku, niklu; rodzaj nowego srebra (Neusilber).
Mieszkalam w kamienicy na Szerokiej 24.Niesamowite zdjęcia. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńJak miło trafić we wspomnienia :-) Ja też pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń