Szukaj na tym blogu

czwartek, 12 stycznia 2017

LANGSAM! NA GŁÓWNEJ ULICY - TEŻ Z PRZESZŁOŚCI

Achtung, langsam! To wezwanie dobrze do mnie pasuje (przydałoby się czasem trochę zwolnić tempo... 😉), ale nie o to tu chodzi.


Uwaga powoli! w wersji niemieckiej to napis na tablicy zawieszonej wysoooko nad główną ulicą miasta - kiedyś Breitestrasse, dziś Szeroką. Uwieczniony oczywiście na starej pocztówce, tyle że dzisiejszy oglądacz ekscytuje się raczej fasadami kamienic, witrynami składów i zakładów parterów, dawnymi torunianami.

Ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej.

Dlaczego langsam? Ostrzeżenie zapewne odnosiło się do tramwajów, skoro tablica umieszczona tak wysoko. Bardziej langsam należało jechać na odcinku nieopodal bramy Bydgoskiej, przy wjeździe w ul. Kopernika, bo na tym zakręcie często dochodziło do wypadków.


Linie tramwajowe w Toruniu, 1910 r.
Internet


Jest i poezja ("poezja"...) toruńsko-tramwajowa:
A jak tu wygląda linja tramwajowa;
Połamana, krzywa – niechaj Bóg uchowa.
Często gęsto tramwaj na samochód wjedzie
I znów katastrofa, i znów człowiek w biedzie. 
Cały wierszyk tutaj.

Ten detal z archiwalnej fotografii stanowi kolejny przykład z cyklu "im więcej wiesz, tym więcej pojawia się pytań". Kilka postów było w tym wątku, m.in.: kibelkowo, także wieżyczka-kombajn oraz o figurze na fasadzie kamienicy przy ul. Żeglarskiej. I inne = TEŻ Z PRZESZŁOŚCI, które będą też... w przyszłości publikowane 😉

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.