Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 13 stycznia 2014

OD KLEJNOTÓW KRÓLEWSKICH PO BIŻUTERIĘ UBOGĄ - ZAPRASZAM DO GDAŃSKA



Tym razem nietypowo, bo choć toruńsko - to o Gdańsku. Chcę Państwa zaprosić do Gdańska, bo tam właśnie spotykamy się już niedługo (19-20 marca) na sesji naukowej pt. „Od klejnotów królewskich po biżuterię ubogą. O biżuterii w Polsce”.
To już piętnasta konferencja z cyklu „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce”, organizowana przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki wraz z partnerami. Cykl ten  sprawił, że Toruń postrzegany jest jako jeden z ważnych ośrodków badań nad rzemiosłem artystycznym. Zajmujemy się problematyką wybranych rzemiosł tzw. metalowych (jubilerstwo / biżuteria, zegarmistrzostwo, ludwisarstwo).

                                            Okładka książki z sesji biżuteryjnej z 2012 roku.                     

Dlaczego w Gdańsku? Ponieważ dekadę temu zaprosiły nas Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, które są współorganizatorem naszych działań. Konferencja od 10 lat stanowi jeden z punktów programu imprez towarzyszących Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF – to bodaj największe targi bursztynu na świecie.
W tym roku będziemy obradować w nowoczesnym AMBEREXPO – nowym
CentrumWystawienniczo-Kongresowym Targów Gdańskich.

Jeśli lubicie biżuterię i będziecie w tych dniach w Gdańsku, warto zajrzeć na AMBERIF, szczególnie do Galerii Projektantów – tam zawsze do obejrzenia (i kupienia) wspaniałe i ciekawe dzieła artystów reprezentujących różne nurty artystyczne, techniki wykonania, preferencje estetyczne, m.in. członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.
Oto co pokazywano na AMBERIFIE i na Gali Amber Look 2013 (między innymi) rok temu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.