Szukaj na tym blogu

środa, 5 sierpnia 2015

PierniCZANa orbita - STARTUJEMY Z KSIĄŻKĄ!



Zamiast słów - grafika Kamila Snochowskiego
autora opracowania graficznego książki.

Zapraszamy do EMPORIUM!

Także Uczestników oprowadzania po wystawie RZUTU
w Centrum Sztuki Współczesnej!

"PierniCZANa orbita" To pierwsza z serii książ(ecz)ek tematycznych o dziedzictwie kulturowym Torunia, z podstawową dawką wiedzy na dany temat i odniesieniami topograficznymi (charakter przewodnika).

To zaproszenie do toruńskiego KOSMOSU (ang. SPACE) zabytków, miejsc intrygujących i symbolicznych, śladów dawnych dziejów i żywej historii przez nas współtworzonej (choćby przez stosunek do tychże zabytków). Mamy w Toruniu sporo cudów. Wynika to nie tylko z historii miasta i jego genius loci, ale i z faktu, że mówią i piszą o nich, malują je, filmują, komentują na tysiące sposobów ludzie z pasją i w Toruniu zakochani. Stanowią oni jeden ze skarbów Torunia. 

Książ(ecz)ki mają edukować, rozwijać poczucie tożsamości i związków z miejscem, zachęcać do aktywnego poznawania miasta. Mają – w przystępny sposób – pokazać szeroki kontekst historyczny wybranych zjawisk kulturowych.

Każda z książ(ecz)ek serii składa się z trzech części: PODSTAWOWE PYTANIA, NA TRASIE (możliwość odwiedzenia / obejrzenia wskazanych miejsc, zwiedzania), NA ORBICIE (zagadnienia i kwestie różne). Wiedza dotyczy historii, ale też czasów najnowszych, z różnymi skojarzeniami, czasem z humorem, zachętą do inwencji własnej :-) Hasła w częściach NA TRASIE… oraz …NA ORBICIE uporządkowane są alfabetycznie.

Książ(ecz)ki (bo w planach kolejne tytuły) można czytać nieliniowo, podobnie jak opracowanie Toruń jest… jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie, którego są w pewnym sensie tematycznym rozwinięciem.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.