Szukaj na tym blogu

wtorek, 17 października 2017

PRZEMYSŁOWO – 18: POTĘGA ELEKTRONIKI (TORUŃ, KTÓREGO NIE MA)


Toruńska wersja PRL-owskiego robota.
Foto - oba - ze zbiorów
Biblioteki Uniwersyteckiej.

Anna Klugowska z BU dopowiada: to Marob, poczęty w 1966 roku,
na Tysiąclecie Państwa  Polskiego.
Jego ojcem był Marian Jasnocha.


Tak, tak, tak to miało być: POTĘGA ELEKTRONIKI = od początku lat 60. XX w. przemysł na skalę krajową, a później – rodzima „dolina krzemowa” (!). Cóż, z wielkiego przemysłu nic nie pozostało prócz wspomnień (i fotografii…), a o ideach komputerowo-informatycznego zagłębia pamiętają tylko nieliczni… Trzeba w tym kontekście przypomnieć Toral oraz Instytut Maszyn Matematycznych.

Przy okazji - może ma ktoś z Czytelników materiały, fotografie, wspomnienia dotyczące Instytutu Maszyn Matematycznych? Jeśli tak, o kontakt pliiiz!TORAL
= Fabryka Obwodów Drukowanych, później przemianowane na
Zakłady Elektroniczne Toral.
Był to zakład elektromechaniczny (1958-1991), gdzie wytwarzano obwody drukowane i oporniki. Miał stanowić bazę dla
budowania polskiej potęgi na rynku komputerowo-informatycznym.

W ramach zachęty do lektury przygotowywanej książki
pt. TORUŃ, KTÓREGO NIE MA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.