Szukaj na tym blogu

czwartek, 25 czerwca 2015

HALOWY TORUŃ W PRZESZOŚCI I TERAŹNIEJSZOŚCI - WYSTAWA / PODSUMOWANIE




„Toruń w przeszłości i teraźniejszości”

Na 700-lecie Torunia (1933) obok wystawy historyczno-artystycznej (w Ratuszu), ukazującej minioną świetność miasta, przygotowano pokaz stanowiący podsumowanie aktualnego stanu przemysłu, wytwórczości, rzemiosła, sztuki użytkowej i sztuki w Toruniu. Wystawa ta miała miejsce w nowoczesnej hali wystawowej, określanej teraz jako widowiskowa, na skraju Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu.
Dużą – liczebnie i powierzchniowo – wystawę podzielono na kilka działów. Wymieńmy kilka z nich:
dział architektury – m.in. prace Kazimierza Ulatowskiego – modele, szkice, fotografie; prace Ignacego Tłoczka – śmiałe i wizjonerskie
dział sztuk pięknych – tu prace miejscowych artystów
dział fotografiki
dział grafiki przemysłowej – m.in. ciekawe afisze miejscowych artystów: Eugeniusza Grosa, litografie firmy Sztuka, wyroby firmy Chromolitografia Edward Stefanowicz
dział wydawnictw naukowych – Instytutu Bałtyckiego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Towarzystwa Bibliofilów im. Lelewela
dział kultury
dział krajoznawstwa i turystyki
dział przemysłu artystycznego.
W tym ostatnim dziale można było obejrzeć m.in. meble znanej fabryki mebli braci Tews, ale też kilka pokoi urządzonych jako historyczne, z odtworzonym wystrojem (empire, biedermeier).
Były tu wyroby metalowe, także o artystycznych cechach, np. „uwieńczenia wieżyczek kościelnych”, latarnie dla Ratusza z warsztatu Glińskiego.
Były części rowerów i samochodów na stoiskach firm Władysława Katafiasa oraz PomorskiejFabryki Samochodów, Motorów i Maszyn braci Cierpiałkowskich.
W stoisku kowali pokazano nie tylko wyroby, ale też pamiątki cechowe. Na ścianach były barwne wzory malowideł – propozycje malarskiej formy braci Schiller.



Panie często zatrzymywały się przy rysunkach fryzur, od starożytnych do nowoczesnych, wykonanych przez Ksawerego Eberta (zał. 1903). 

(Temat fryzjerski to kolejny ciekawy wątek – już niebawem.)

CDN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.