Szukaj na tym blogu

wtorek, 5 stycznia 2016

TWIERDZA TORUŃ - TRUDNE DZIEDZICTWO


TORUŃ MIASTO ZABYTKÓW. Jasne. Tylko czasami brzmi (nieco) szyderczo. Zwykle w odniesieniu do zabytków młodszego pokolenia…


TORUŃ MIASTO ZABYTKÓW to tytuł cyklu spotkań, które organizuję w Książnicy Kopernikańskiej. Dla wszystkich zainteresowanych dziejami i kulturą naszego miasta, dla tych, którzy nieustannie chcą poznawać, aby wiedzieć – i widzieć – więcej. Bo widzimy to, co wiemy…

20 stycznia spotkanie z ADAMEM KOWALKOWSKIM, = TWIERDZA TORUŃ - TRUDNE DZIEDZICTWO, poświęcone wybranym zagadnieniom dotyczącym obszernej problematyki z Twierdzą związanej. Ten cenny zespół zabytków wymyka się typowej klasyfikacji w kategoriach architektury, urbanistyki, techniki, co nie ułatwia jego badań i ochrony (podobnie jak różne, czasem skomplikowane stosunki właścicielskie). 


Kilka impresji Toruńskich Spacerów Fotograficznych,
spacer 65., październik 2015 r.
Fot. Dawid Wiśniewski
Fot. Tomasz Drwięga

Fot. Zdzisława Marszałkowska

Adam Kowalkowski, znawca zagadnienia, zabierze nas na swego rodzaju (wirtualny) spacer po mało znanych lub torunianom wręcz nieznanych fortowych zakamarkach, a także po dawnym Toruniu. Jego opowieść dotyczyć będzie nie tylko fortów jako takich, ale też wspomnień – oraz emocji – z nimi związanych, z czasów II wojny światowej. W tym czasie hitlerowcy wykorzystywali te zabudowania jako miejsca kaźni i więzienia.

Toruńskie fortyfikacje stanowią zabytek militarny najwyższej klasy, jeden z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce. Wybudowane w 2 połowie XIX w. przez Prusaków, miały służyć obronie wschodniej granicy Prus. Nie wszyscy wiedzą, że do tego systemu obronnego należał także most kolejowo-drogowy (ob. kolejowy), a Twierdzę Toruń I klasy (od 1872 r.) zaliczano do największych fortec europejskich.

Fot. Agata Jankowska


Fot. Paulina Komorowska

Fot. Marek Mrozowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.