Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 18 stycznia 2016

WRACAJCIE! - ORŁY, GRYFY


Czasem wracają. Orły. Powinny wrócić bezwzględnie! na fasady zabytkowych gmachów w swoich historycznych, stylowych wersjach. Orły nasze, wracajcie!ponownie wołam (na puszczy…). Ponownie tym bardziej, że dzięki Kolegom znamy kolejne projekty z lat międzywojennych.




Archiwum Państwowe w Toruniu.
Cezary Lisowski podczas archiwalnych kwerend znalazł projekt autorstwa Kazimierza Ulatowskiego, przeznaczony dla budynku Dyrekcji Lasów Państwowych. Doskonale widać, że to, co tam się znajduje dzisiaj, to nawet nie namiastka…



Archiwum Państwowe w Toruniu.
Na wystawie w Archiwum Państwowym w Toruniu pt. Modernizm toruński. Architektura miasta 1920-1939, przygotowanej przez Michała Pszczółkowskiego w ramach konferencji Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA (XI 2015), eksponowany był m.in. projekt gmachu Banku Rolnego przy Wałach Sikorskiego. Też z orłem w szczycie fasady. Dziś została tylko pusta płycina.
dziś
 




Michał Pszczółkowski
przekazał mi informację na temat projektów gmachu Urzędu Województwa Pomorskiego, który ostatecznie zajęła Dyrekcja Kolei Państwowych. I tu rarytas – nie tylko wizerunki Orła, Gryfa Pomorskiego i herbu miasta w szczycie fasady, ale też gryfy – jak sfinksy – strzegące wejścia.

Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Trochę jak niedźwiedzie Ignacego Zelka przy ul. Mickiewicza (Dyrekcja Lasów). Gryfy nasze – powróćcie! 
 Szanowni decydenci z Urzędu Marszałkowskiego – sprawcie, aby obecny (niepiękny) wizerunek Orła z elewacji ustąpił miejsca HISTORYCZNEJ KOMPOZYCJI. W stylistyce Z EPOKI!

dziś


Szanowni Najwyższej Rangi Decydenci – sprawcie / pomóżcie sprawić, żeby zainteresowały się tego rodzaju rekonstrukcją właściciele pozostałych wspomnianych tu gmachów! Najwyższa pora, aby te detale – tak znaczące – odzyskały stosowną, oryginalną formę. Bez dysonansu stylistycznego w stosunku do zabytkowych budynków.

To samo dotyczy Orła z fasady dawnego Seminarium Nauczycielskiego, dziś gmachu Wydziału Sztuk Pięknych. Ten historyczny inaczej wyglądał...
dziś



Co do różnych wersji wyglądu (tak trochę z humorem) czasem stosunkowo niewiele ma OGROMNE ZNACZENIE :-)
za:
http://kwejk.pl/obrazek/2554099/orl.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.