Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 18 stycznia 2016

WRACAJCIE! - ORŁY, GRYFY


Czasem wracają. Orły. Powinny wrócić bezwzględnie! na fasady zabytkowych gmachów w swoich historycznych, stylowych wersjach. Orły nasze, wracajcie!ponownie wołam (na puszczy…). Ponownie tym bardziej, że dzięki Kolegom znamy kolejne projekty z lat międzywojennych.
Archiwum Państwowe w Toruniu.
Cezary Lisowski podczas archiwalnych kwerend znalazł projekt autorstwa Kazimierza Ulatowskiego, przeznaczony dla budynku Dyrekcji Lasów Państwowych. Doskonale widać, że to, co tam się znajduje dzisiaj, to nawet nie namiastka…Archiwum Państwowe w Toruniu.
Na wystawie w Archiwum Państwowym w Toruniu pt. Modernizm toruński. Architektura miasta 1920-1939, przygotowanej przez Michała Pszczółkowskiego w ramach konferencji Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA (XI 2015), eksponowany był m.in. projekt gmachu Banku Rolnego przy Wałach Sikorskiego. Też z orłem w szczycie fasady. Dziś została tylko pusta płycina.
dziś
 
Michał Pszczółkowski
przekazał mi informację na temat projektów gmachu Urzędu Województwa Pomorskiego, który ostatecznie zajęła Dyrekcja Kolei Państwowych. I tu rarytas – nie tylko wizerunki Orła, Gryfa Pomorskiego i herbu miasta w szczycie fasady, ale też gryfy – jak sfinksy – strzegące wejścia.

Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Trochę jak niedźwiedzie Ignacego Zelka przy ul. Mickiewicza (Dyrekcja Lasów). Gryfy nasze – powróćcie! 
 Szanowni decydenci z Urzędu Marszałkowskiego – sprawcie, aby obecny (niepiękny) wizerunek Orła z elewacji ustąpił miejsca HISTORYCZNEJ KOMPOZYCJI. W stylistyce Z EPOKI!

dziś


Szanowni Najwyższej Rangi Decydenci – sprawcie / pomóżcie sprawić, żeby zainteresowały się tego rodzaju rekonstrukcją właściciele pozostałych wspomnianych tu gmachów! Najwyższa pora, aby te detale – tak znaczące – odzyskały stosowną, oryginalną formę. Bez dysonansu stylistycznego w stosunku do zabytkowych budynków.

To samo dotyczy Orła z fasady dawnego Seminarium Nauczycielskiego, dziś gmachu Wydziału Sztuk Pięknych. Ten historyczny inaczej wyglądał...
dziśCo do różnych wersji wyglądu (tak trochę z humorem) czasem stosunkowo niewiele ma OGROMNE ZNACZENIE :-)
za:
http://kwejk.pl/obrazek/2554099/orl.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.