Szukaj na tym blogu

niedziela, 7 lutego 2016

DZWON(imy) TUBA DEI W KSIĄŻNICY!

Tuba Dei, największy dzwon średniowieczny w Polsce - wydawać by się mogło, że wiemy o nim (prawie) wszystko. Tutaj co nieco i muzyka dzwonu. Ale nauka, a raczej dociekliwi badacze, wciąż stawiają nowe pytania i szukają na nie odpowiedzi.


16 lutego o godz. 18.00 w Książnicy Kopernikańskiej (ul. Słowackiego 8)  dr KRZYSZTOF PRZEGIĘTKA opowie o wynikach najnowszych badań – fizycznych i historycznych – dotyczących sławnego toruńskiego instrumentu muzycznego, odpowie na wiele pytań, postawi nowe hipotezy. Pokaże, jak fascynujące może być odkrywanie przeszłości rodzinnego miasta przy pomocy interdyscyplinarnych badań.

Podczas spotkania do nabycia książka jak niżej (z X 2015 roku, jak niżej), z artykułem Krzysztofa Przegiętki o Tuba Dei,
przygotowanym wraz z przygotowanym wraz z Piotrem Więcławskim, Mariuszem Zaczkowskim i Michałem Klepackim.


Dr KRZYSZTOF PRZEGIĘTKA jest fizykiem. Dziedzina to pozornie odległa od historii, zabytkoznawstwa i historii sztuki, ale szerokie, humanistyczne zainteresowania Autora są charaktery- styczne dla klasycznego naukowca.
Krzysztof Przegiętka łączy je ze swoja profesją i efektywnie wykorzystuje – z korzyścią dla wiedzy o zabytkach. Zajmuje się m.in. badaniem i zastosowaniem do datowania zjawiska luminescencji.
Jest miłośnikiem Torunia, pasjonatem historii miasta oraz historii nauki i techniki, autorem publikacji m.in. na temat Tuba Dei, zegarów słonecznych (nie wspominając o publikacjach naukowych z dziedziny fizyki). Należy do elitarnego grona dzwonników katedralnych (od 1985 roku /obecnie "w stanie spoczynku" - uzupełniam info, za nieścisłość przepraszam/ :-) ), co nie jest bez wpływu na Jego szczególne zainteresowanie Trąbą Bożą.

Zapraszam! Warto przyjść i posłuchać. Tym bardziej, że Autor szykuje niespodziankę 
z dzwonem związaną...

W tej z kolei książce można znaleźć
artykuł Emanuela Okonia
nt. konstrukcji dzwonnej Tuba Dei.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.