Szukaj na tym blogu

wtorek, 15 marca 2016

POMNIKOLOGIA TORUŃSKA - NOWA LEKTURA


Najnowszy ROCZNIK TORUŃSKI (nr 42) = lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika naszego miasta. Wystarczającym argumentem jest artykuł prof. Magdaleny Niedzielskiej pt. Nieznane wojenne pomniki Torunia z 1915 roku. Autorka rozwiązuje m.in. pochodzenie i znaczenie symboliczne bodaj NAJbardziej tajemniczego monumentu w mieście Steine Rühmen / Chwalebne kamienie (wikipedia nie zaktualizowana :-) ; także tutaj; a najnowsze ustalenia jeszcze przed publikacją w ROCZNIKU tutaj).
Warto obejrzeć też piękne zdjęcie rodzinno-wycieczkowe z pomnikiem Steine Rühmen w tle.


Prof. Niedzielska wiedzę o pomnikowych zabytkach Torunia wzbogaciła o informacje na temat Eisernes Kreuz na Rynku Staromiejskim – ciekawa historia! Przy okazji Autorka wspomina o świętach niemieckich torunian w okresie I wojny światowej, jak Sedanfeier, Blumentag i innych. 
Chcecie wiedzieć? to do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.