Szukaj na tym blogu

czwartek, 25 października 2018

SUBIEKTYWNY SŁOWNIK już-po-WYBOR(C)ZY (12) – PRZEDWCZEŚNI TORUNIANIE (+ ULICOLOGIA)



Czy wiesz, że w 1933 roku mieszkańcy części miasta Podgórz głosowali w Toruniu? Czyli de facto zostali uznani za torunian o 5 lat wcześniej niż wszyscy lewobrzeżni (połączenie obu miast nastąpiło ostatecznie w 1938 roku).

Słowo Pomorskie, XI 1933.

Prasa donosiła: Podczas wyborów do toruńskiej Rady Miejskiej w 1933 w obwodzie 1 okręgu nr I znalazła się część lewobrzeża, tj. ulice: dworzec Przedmieście, Dybowska, Wojczyńskiego, Kujawska (nr 2-22). Ulice toruńskie tego obwodu to: Łazienna, Majdany, Nadbrzeżna (od nr 5 do 18 i barak), Podgórska, św. Jana, Żeglarska. Miejsce głosowania: restauracja Dittmanna Pod Złotą Kotwicą, ul. Łazienna 2. 

Dlaczego tę akurat część lewobrzeża wyodrębniono? Chodziło o dworzec kolejowy oczywiście. Zwracam uwagę na miejsce głosowania – w znanym lokalu Dittmanna nad Wisłą. 

Fragment planu miasta,
Archiwum Państwowe w Toruniu.
Jeszcze jedno "czy wiesz, że…?" Czy wiesz, że nad Wisłą była ul. Admirała Dickmana? Nie, nie, to nie ulica tegoż toruńskiego  armatora i przedsiębiorcy. Uwieczniono w ten sposób zapewne Arenda Dickmanna, admirała polskiej floty wojennej i zwycięzcę w bitwie pod Oliwą (1627). Obaj panowie jednak w tym żeglarskim kontekście i nadwiślańskim miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.