Szukaj na tym blogu

czwartek, 3 stycznia 2019

PODGÓRZA STRATY WOJENNE I INNE - cykl PODGÓRZ SPRZED LAT


Thorner Freiheit, 28 II 1941.

Uwaga, uwaga,
powraca cykl spotkań PODGÓRZ SPRZED LAT!

Cykl, rozpoczęty w 2017 roku,
miał chwile przerwy na pracę, pracę, pracę,
aby kolejne prezentacje były ciekaw(sz)e… 

Jeśli masz czas i ochotę, a przede wszystkim potrzebę poznawania swojego miasta od przedmiejskiej strony, zapraszam do filii Książnicy Kopernikańskiej na Podgórzu (Poznańska 52). To także dobra okazja także do tego, aby podzielić się wspomnieniami...


Spotykamy się w bibliotece w pierwsze poniedziałki miesiąca 
(póki co podaję te z 1. półrocza 😉):

7 I – Podgórza straty wojenne i inne kontekst 
24 I 1945 (wielki wybuch na torach kolejowych,
który zniszczył centrum Podgórza),
ale też innego 24 I z zamierzchłej historii...


4 IIPodgórskie pomniki i posągi w przestrzeni miasta – w nawiązaniu do postaci św. Walentego, który obchodzi swoje święto 14 II.

4 IIIPodgórz inwestuje – nowa część miasta, infrastruktura i… obietnice – rzecz bynajmniej nie o dniu dzisiejszym 😉

Kolejne spotkania w dniach: 1 IV, 6 V, 3 VI – szczegóły w toruniarni w stosownym czasie (oczywiście także na stronie Książnicy). 

Tak „na całego” rozpoczęło się od projektu Piszemy historii Podgórza ciąg dalszy, który zrealizowałam z Domem Muz (2013), potem współpracowałam z Agnieszką Dąbrowską i Martą Siwicka z Domu Muz przy tworzeniu PODGÓRZA WIDMO. A na końcu (na razie!, tj. na obecnym końcu 😃) powstała książka Podgórz. Toruńskie przedmieścia sprzed lat. Na dodatek jako pierwsza z nowej serii Domu Wydawniczego Księży Młyn w Łodzi, który specjalizuje się w regionaliach (ciąg dalszy nastąpi, praca wre... 😊). Po PODGÓRZU WIDMO dalej poooo-szłooo! W tak zwanym międzyczasie była wystawa w Archiwum Państwowym, w ramach cyklu konferencji Zabytki toruńskie młodszego pokolenia, były spotkania, prezentacje podczas konferencji wspomnianego cyklu i osobna sesja poświęcona zabytkom lewobrzeża = histeria zbiorowa… Były spacery po Lewym Mieście – historyczne, także fotograficzne (i tutaj jeszcze), w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki. Mam opracowanych kilka tras 😀. Były posty liczne w toruniarni (trzeba poszperać), m.in. SERIA PODGÓRZ, jak na przykład o (znikającym i niemal już „znikniętym”) centrum Bernera

A teraz spotkania w bibliotece na Podgórzu,
podczas których zamierzam wykorzystać materiał
zebrany m.in. podczas przygotowywania książki,
który z różnych powodów nie znalazł się w publikacji.
To także okazja do refleksji  

– nieustającej – nad historią pajęczyną historii,
nad relacjami historii i codzienności
i naszego miejsca w nich obu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.