Szukaj na tym blogu

niedziela, 9 października 2016

Z PIASKÓW KU STAWKOM – 77. TORUŃSKI SPACER TSFSobotnia wędrówka Toruńskich Spacerów Fotograficznych już za nami. Byłam przewodniczką (dziękuję za tę możliwość!) – cieszę się ty, bardziej, że łaziliśmy po mojej dzielnicy: z Piasków ku Stawkom. Tak naprawdę na Stawki, choćby przygranicznie, zabrakło czasu. Może to trasa na kolejny spacer?


Nowe zastosowanie anteny
satelitarnej - po podgórsku :-)

Cieszę się, że ludzie „z miasta” (Prawego Miasta), mieli okazję choć trochę poznać specyfikę lewobrzeża (Lewego Miasta), także podczas mojego finalnego (tradycyjnie już) pogadania w Wejściówce.

Fotograficzną atrakcją
miał być dawny schron piechoty wraz z późniejszą nadbudową, służącą w czasach PRL-u Zakładom Jajczarsko-Drobiarskim. W kategoriach fotograficznych miejsce niezwykłe. Dziękujemy Właścicielowi za wpuszczenie nas i możliwość grasowania po zakamarkach gmaszyska!

To była atrakcja przeze mnie zaplanowana, ale – jak to zwykle bywa – były też niespodzianki :-) Nawet kilka, różnego kalibru:
1/ gimnastyka z elementami wspinaczki, dosłownie :-) – Małgosia Kos zdobyła szczyt zabytkowego (martwego) słupa sieci elektrycznej, z zachowanymi metalowymi klamrami;
2/ dialogi z „lokalsem” (bez urazy :-) ), który pozował podczas zaimprowizowanej sesji portretowej;
3/ Podgórz zautomatyzowany, czyli zachwyty nad… robakomatem i eko hasło: wolność dla robaków (które ostatecznie jednak  pozostały w pudełkach);

4/ potyczki przy portierni na terenie dawnego schronu piechoty i… zakaz fotografowania tego, co należy do OHP;
5/ odkrycie wyjątkowego murala (Andrzej Po Prostu?).


Dialog (mój) z podgórzaninem (tak mniej więcej):
– Ooo, ja panią znam, pani książki pisze o Toruniu, nie? Napisała pani tą drugą?
– Taaa, zdarzyło się, drugą też napisałam i nie tylko :-)
– Bo ja wiem, ja panią znam, pani z komisariatu, nie? A jak mamusia się czuje?
– O matko, z żadnego komisariatu nie byłam i nie jestem! Ale OK, komisariat milicji był przez lata w domu, w którym mieszkałam. Mama dobrze, dzięki.
– To mamusię pozdrowi pani. To ile mamusia ma lat? Bo ja mam sześćdziesiąt cztery. Pani młodsza ode mnie, nie?
– No trochę :-)
– Bo pani tak lubi Toruń, nie? I chodzi pani teraz z ludźmi po Podgórzu. A po co tak chodzicie? (pytanie do zwiedzaczy Podgórza padło nie po raz pierwszy :-) ).
– Bo lubimy. Poznajemy, odkrywamy, fotografujemy – malownicze miejsca są szczególnie fajne, jak tutaj (pruski mur na początku ul. Poznańskiej).

Ktoś zapytał: mogę Panu zrobić portretowe zdjęcie? Potem: może Pan nam będzie pozował? I wyszła mini sesja za zgodą podgórzanina przy pruskim murze. Młodzi, którzy początkowo patrzyli trochę spode łba na grupę wszędobylskich z aparatami, wyraźnie się rozchmurzyli :-)

Kilka kadrów z "pokafelkami", jak roboczo nazwałam abstrakcje (niemal) samoistne z dawnego schronu, (skojarzenie dalekie z powidokami :-) ).

 
 


(Wybrane fotografie TSF pokażemy podczas kolejnej konferencji z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA, o zabytkach lewobrzeża (26 XI). Więcej info niebawem.)

To jeden z walorów spacerów TSF:
pozytywna energia
czerpana z przeróżnych źródeł!
:-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.