Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 9 października 2017

BALCEROWICZ / BALCEROWITZ – BIURALISTA / FOTOGRAF = KLISZ-ŚCINKI jeszcze



Rozpocznę jak w bajce vel piernikajce 😊– dawno temu, baaardzo dawno, w dobrych jeszcze czasach…, Szymon Spandowski zadał mi pytanie, czy wiem coś na temat zakładu fotograficznego z czasów wojennych przy ul. Mickiewicza 80? Chyba w związku z fotografią z internetu, o ile pamiętam (zob. fotopolska). 

Archiwalna kwerenda
(acz niekoniecznie tego właśnie wątku dotycząca 😉) przyniosła informacje o mistrzu obiektywu Otto Balcerowiczu / Balzerowitzu (nazwisko w niemieckich dokumentach zapisywane jest i tak, i tak), zam. przy Ostmarktstrasse 16 (ob. ul. Wyczółkowskiego).

Narożnik domu przy ul. Mickiewicza 80,
z charakterystyczną dekoracją "kafelkową".

W kwietniu 1940 roku starał się on o zezwolenie na uruchomienie foto-laboratorium i handlu foto-artykułami przy ul. Mickiewicza, początkowo w domu pod nr. 118 (mieszkał tu, jak wynika z archiwaliów, co najmniej od stycznia 1941 roku). W styczniu 1941 roku wystąpił o zgodę na przeniesienie zakładu z ul. Mickiewicza 118 pod nr 80
to charakterystyczny dom z dekoracją z glazurowanej cegły /*=poprawka po komentarzu.../ parterowej części elewacji, na rogu ul. Klonowica. (A z narożnika świetnie widać – pod warunkiem szerokokątnego patrzenia 😊  – dom „pod kogutem” przy tejże Klonowica pod nr. 37).
 
ul. Klonowica 37 - wysoko...

Balzerowitz legitymował się stosownymi kwalifikacjami – w 1936 roku ukończył kurs w Deutsche Schule für Optik und Fototechnik w Berlinie. Z ankiety personalnej wiemy, że urodził się 16 X 1908 w Toruniu, był narodowości niemieckiej, wyznania katolickiego, Volksdeutsch od 1 lutego 1940, od listopada 1939 roku należał do SA Sturm. Miał żonę i dwóch synów – żona: Theophilia Rindfleisch, ur. 11 III 1909 w Toruniu, katoliczka; dzieci: Gerhard, 9 lat; Richard, 8 lat.



Podpis naszego bohatera,
Archiwum Państwowe w Toruniu.


Balcerowicz / Balzerowitz… – w księdze adresowej Torunia z 1936 roku, ostatniej przed wojenną zawieruchą, odnotowany jest Otto Balcerowicz, biuralista, zamieszkały przy ul. św. Józefa Ogr.[ódki] Dz.[iałkowe] 227. Czy to nasz bohater?

1 komentarz:

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.