Szukaj na tym blogu

czwartek, 19 października 2017

PIERACKICH DWÓCH, DWIE PARKOWE I JARACZ ZA NOWICKIEGO (ULICOLOGIA)

Jak wspomniałam a propos śledztwa w sprawie pana Z., zdublowane ulice mieliśmy przez chwilę w Toruniu:

Fragmenty planu miasta z około 1946 roku
(lub po połowie 1947 roku).
 -- dwie Parkowe - obie na lewobrzeżu; jedna z nich, ta zaznaczona na planie zapewne z 1946 roku, to chyba nie Parkowa, a ParKAnowa (Parkanlage: Park-anlage, a nie Parkan-lage 😃)

-- dwie Bronisława Pierackiego - 1/ na lewobrzeżu (od 1935, ob. Parkowa właśnie...), 2/ w mieście tak zwanym (ob. Stefana Jaracza).

Żeby było śmieszniej Jaracz został patronem ulicy w maju 1956 roku, w zastępstwie... Juliana Nowickiego. Wówczas to szacownego Juliana przeniesiono jako patrona dla ulicy bardziej GODNEJ (odcinka Szosy Chełmińskiej), jako że honorowano go pamiątkową płytą ustawioną tamże.

Dokument z maja 1956 roku,
Archiwum Państwowe w Toruniu.



Dziś nie ma ul. Nowickiego, nie ma płyty, ani nawet mitu / miejskiej legendy, funkcjonującej do czasu demontażu, że płyta ta wykonana została z macewy z miejscowego kirkutu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.