Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 21 lipca 2014

KAWOWE ROZMAITOŚCI (MIEJSCA I LUDZIE)



W miejscu kultowego swego czasu lokalu Pod Atlantem, w zabytkowej kamienicy przy ul. Ducha Św. 3, znów będzie kawiarnia – Coffee & Whisky, jako flagowy lokal wiedeńskiej, wiekowej już (zał. 1862) firmy kawowej Julius Meinl.
Nic nowego... :-) Sklep firmowy Meinla był w Toruniu już w 1930 roku.

Wówczas delikatesowe towary kolonialne, w tym kawę, herbatę i kakao, oferowały sklepy nie tak liczne, jak dziś. Bardziej znane w mieście palarnie kawy to m.in. Wielkopolski Skład Kawy (ul. Mickiewicza 94/96, ul. Szeroka 12) oraz Richard Templin – Palarnia Kawy (ul. Szeroka 32).

Druk reklamowy. Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Templin polecał „najlepsze, szlachetne rośliny Cejlonu i Sumatry, (…) korzenie wszelkiego rodzaju”, były też czekolada i pierniki toruńskie.

Druk reklamowy. Książnica Kopernikańska w Toruniu.
Najbardziej elegancki skład w mieście stanowiła filia znanej wiedeńskiej firmy Juliusz Meinl (zał. 1862), oddział warszawski – Import Kawy i Herbaty SA.

Tu i poniżej druk reklamowy Meinla. Książnica Kopernikańska w Toruniu.




Skład przy ul. Szerokiej 30, róg Szczytnej (od 1930 r.) oferował 11 gatunków kawy (m.in. Magnacka, Trzy gwiazdki, Kampos), a także 20 gatunków herbaty
W tym czasie Meinl miał sklepy w Warszawie (kilka), Bielsku, Bydgoszczy, Chorzowie, Cieszynie, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu, Wilnie. Jednak zdecydowanie bardziej powszechnie stosowanym, i tańszym..., napojem była bezkofeinowa kawa Hag (zajrzyj też tutaj).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.