Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 16 listopada 2015

FOTOGRAFIA, HISTORIA I ROZUMDygresja o historii fotografii, takiej bliskiej, bo z własnego domu. Jestem dumna, że wizerunki moich prapradziadków zyskały zainteresowanie Ireneusza Dunajskiego, autora niesamowitej publikacji FOTOGRAFIA W GDAŃSKU 1839-1862 (w przygotowaniu kolejne tomy!). Jestem tak dumna, że muszę się pochwalić (lubię chwalić się rodziną :-) ).
Te zdjęcia pamiętam od zawsze, najpierw w domu dziadków, potem u Mamy. Teraz wiszą u mnie. Przez lata nie dostrzegłam dyskretnej sygnatury – znanego zakładu Eduarda Flottwella w Gdańsku (w Danzig właściwie). A może dostrzegłam, ale nazwisko nic mi nie mówiło, dopóki nie zainteresowałam się dawną fotografią?


Tak to jest – widzimy to, co WIEMY. Im więcej wiemy, tym bardziej oczy nam się otwierają na to, co wokół. Co tam oczy – ROZUM otwiera się i chłonie.

Na zdjęciach:


Waleria Rogala, z d. Heese (30.01.1859, Komorowo – 1.08.1940, Chełmno)


Franciszek Rogala (29.01.1846, Przytarnia – 5.06.1905, Kamień Krajeński, lekarz, społecznik, działacz na rzecz polskości. Jeszcze wciąż obecny tam w pamięci miejscowych.

Franciszek i Waleria pobrali się w 1876 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.