Szukaj na tym blogu

niedziela, 15 listopada 2015

ORŁY, WRACAJCIE! – NA FASADY…W duchu trochę spóźnionej, post-11-listopadowej refleksji, także po modernistycznym plenerze z miłośnikami Torunia i fotografii z Toruńskich Spacerów Fotograficznych i przed-sesyjnym „grzebaniu” w problematyce dotyczącej dwudziestolecia międzywojennego, chciałoby się zawołać: ORŁY, WRACAJCIE! W STYLOWEJ FORMIE z epoki!

Było w toruniarni o orłach, które czasem wracają (gmach dyrekcji Lasów Państwowych) i tych nieobecnych (Dom Żołnierza).Projekt gmachu Banku Rolnego.
Ze zbioru Archiwum Państwowego w Toruniu.


Dziś, po obejrzeniu wystawy o modernistycznej architekturze miasta (czynna do 27 XI, Archiwum Państwowe w Toruniu), jeszcze jedno przypomnienie = orzeł z fasady dawnego Banku Rolnego (ob. Bank Gospodarki Żywnościowej) przy Wałach gen. Sikorskiego. W szczycie elewacji została pusta płycina. Może warto odtworzyć historyczną formę – i orła i elewacji?


Na gmachu Urzędu Województwa Pomorskiego (ob. Urząd Marszałkowski) były 3 herby: orzeł, gryf pomorski i herb Torunia, czyli godła: państwa, regionu i miasta – doskonale oddające istotę urzędu, który miał tam pracować. Co jest dziś? I w jakiej formie? Sprawdźcie proszę...


Mój post-11-listopadowy apel, 
z cyklu  
ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA
brzmi:  
postarajmy się przywrócić orły z epoki 
na historycznych gmachach! 
Co sądzicie? 

(Warto przeczytać ciekawy materiał
o ORŁACH stołecznych w stylu Art Deco).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.