Szukaj na tym blogu

środa, 9 grudnia 2015

FRYZJERSKA ELOKWENCJA (FRYZJERSKO)Aby zdobyć i utrzymać klienta fryzjerzy w międzywojennym Toruniu pomyśleli nawet i o tym, aby nowi adepci tego fachu  „posiadali wszechstronne wykształcenie, aby znali się nie tylko na swym fachu, lecz potrafili mówić o aktualnej polityce, o sporcie, by dobrze znali Toruń, gdyż nieraz trzeba zamiejscowego klienta informować o sprawach miejskich, by wreszcie umieli delikatnie opowiedzieć... charakterystyczne plotki, których klienci – zwłaszcza panie – najchętniej słuchają”. Cóż – fryzjer to nie tylko artysta i powiernik, ale też centrala informacji / baza danych :-)

Modna fryzura, Arkady, 1939, nr 7.

„Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jakie wybranka jego serca ma upodobania, charakter i temperament, niech idzie zasięgnąć języka u jej stałej fryzjerki. Dowiedziałby się rzeczy, o których mu się nie śniło…”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.