Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 7 grudnia 2015

TUNEL CZASU - SUBIEKTYWNIE (TSF)

Fotografie Katarzyny Rubiszewskiej, mojej imienniczki, jakoś też pokrewnej duchem – sposobem postrzegania i odczuwania, często mnie inspirują. To kolejna praca Katarzyny trafiająca w (moje) sedno.

Most kolejowy
Fot. Katarzyna Rubiszewska
 

TUNEL CZASU. Droga niby prosta, wytyczona, łatwa – bo tory = koleiny = pewny i niezmienny szlak / kierunek. Czasem z iskrą słońca. Z otwarciem – na przyszłość / przestrzeń czasu, choć niezbyt wyraźnie zarysowaną. Powtarzalny rytm mocnych pionów = jak kręgosłup zasad, zawsze w górę, ku wyżynom często niedościgłym. Tylko sklepienie niepokojące, takie ziemskie, mechanistyczne, opresyjne w swojej inżynierskiej logiczności – swą materią zamykające drogę ku niebu. Jak przeszkody na drodze życia, choć one wcale nie są logiczne...
Tunel prowadzi – do tego, co ma nas spotkać. Tunel czasu, w którym wszystko może się wydarzyć.

1 komentarz:

  1. Pięknie napisane ...adekwatnie do piękna Kasi fotografii...

    OdpowiedzUsuń

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.