Szukaj na tym blogu

niedziela, 13 grudnia 2015

"PATYCZKI DO DŁUBANIA ZĘBÓW" I FRYZJERSKIE ZAKUPY (FRYZJERSKO)Fryzjerzy toruńscy zaopatrywali się w różnych firmach, nie tylko miejscowych. Pod koniec XIX w. w Toruniu między innymi „grzebienie do czesania, rogowe, z kości słoniowej, szczotki do włosów, szczotki kieszonkowe, grzebienie do ozdoby, pojedyncze i najlepsze” oferował skład J. M. Wendisch w przyrynkowej kamienicy Pod Gwiazdą. Można było tam nabyć znacznie więcej kosmetyczno-higienicznych towarów, łącznie z wyrobami własnymi ­– mydłami, proszkami do prania.
Oprócz tego zakładu miejscowego wytwórcy podobny asortyment oferowały toruńskie drogerie. Choćby znana drogeria Anders & Co, ul. Mostowa 18, poleca: „parfumy wyrobu krajowego, angielskiego i francuskiego, mydło medyczne i toaletowe, szczotki do włosów, również kieszonkowe, w futeralikach lub bez takowych, szczoteczki do paznokci i zębów, grzebienie do czesania i kurzu, rogowe i z masy gumowej, pędzelki do golenia, czyściciele grzebieni, gąbki do mycia i golenia, woreczki i siatki do gąbek, rękawiczki do froterowania, ścierki, patyczki do dłubania zębów, pilniczki do paznokci itd.” (1891).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.