Szukaj na tym blogu

niedziela, 6 grudnia 2015

ZAPOMNIANE - W KSIĄŻNICY, Z ORBIOTWANIEM WŁĄCZNIE...


ZAPOMNIANE MIEJSCA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO chcesz poznać? Przyjdź w środę 9 XII do Książnicy na spotkanie z Tomaszem STOCHMALEM, autorem przewodnika o takim tytule. Nasze województwo bogate jest w takie miejsca – mało znane / nieznane, zamieszkałe lub opuszczone, blisko naszych domów lub na odludziu.Fot. Tomasz Stochmal,
wydarzenie i informacje tutaj.

 

To w dużej mierze zabytki młodszego pokolenia (z XIX i XX w.), o których mówimy w ramach ogólnodostępnych konferencji z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA (28 XI odbyła się druga jej edycja, poświęcona modernizmowi toruńskiemu 1920-1989).


W przewodniku Autor omawia 124 miejsca, podzielone na 3 grupy (dawne województwa: bydgoskie, toruńskie, włocławskie), każda z nich z mapką. Książka będzie do nabycia na miejscu – z możliwością uzyskania autografu Autora :-) Podobnie jak w innej Jego publikacji adresowanej do młodszych czytelników, pt. „Mataszkowie i tajemnice Helu”.
Tomasz STOCHMAL z wykształcenia jest socjologiem, od zawsze admiratorem zabytków, od niedawna – społecznym opiekunem zabytków. Lubi podróże i jest pasjonatem fotografowania, co wykorzystuje w swoim blogu, w którym prezentuje zdjęcia i opisuje zabytki Polski, zwłaszcza te mniej znane, zapomniane i zaniedbane. Katalog liczy już ponad 700 obiektów, głównie z woj. kujawsko-pomorskiego właśnie.
Podczas spotkania zaoferujemy także książki z pierwszej (majowej) edycji wspomnianej konferencji, pt. „Budownictwo szkieletowe w Toruniu: pruski mur – nielubiane dziedzictwo”. To pierwsza książka o toruńskim pruskim murze (do tej pory artykuły rozproszone w specjalistycznych publikacjach lub periodykach) – napisana w przystępny sposób, z duża liczbą barwnych ilustracji, pięknymi wrażeniowymi zdjęciami członków Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne.

Będzie też można wejść na orbitę :-) – pierniczaną i krzyżacką (będą dwie moje książeczki z serii „Toruń SPACErkiem”).Zapraszam na spotkanie, także do dyskusji o zapomnianych…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.