Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 23 maja 2016

ŚNIADANIE Z MUZAMI - A MUZY TO MY :-)


Zapraszam do wysłuchania audycji ŚNIADANIE Z MUZAMI (21.06.2016) – w roli muz m.in. pisząca te słowa i Kamil Snochowski.
Pretekstem do rozmowy o bogactwie toruńskiego kosmosu historii i kultury, którą przeprowadziła z nami Iwona Muszytowska-Rzeszotek, była książ(ecz)ka  „Astronomiczna orbita”. Było też o dwóch orbitach wcześniejszych, o pasjach, książkach, projektowaniu graficznych i kilku innych kwestiach. Chcecie wiedzieć, jakich – posłuchajcie :-)

Zamkowa i ruiny zamku krzyżackiego krótko po 1966 roku
= 1000-lecie Państwa Polskiego
(nie mylić z 1000-leciem Chrztu Polski),
i 450-lecie drugiego pokoju toruńskiego

Niebawem wyimki z „Krzyżackiej ORBIty” pokażemy na mini wystawie z okazji święta Bydgoskiego Przedmieścia (18 czerwca) w filii nr 12 Książnicy Kopernikańskiej. Już teraz zapraszam. Także na spacer SIENKIEWICZ W SZKOLNYM ZAGŁĘBIU. O co chodzi? O Rok Henryka Sienkiewicza oraz o skojarzenie nazwiska pisarza z tym, co na wyciągnięcie ręki. Chodzi o nazwę ulicy – wcześniej Schulstrasse – przy której w czasach pruskich zlokalizowano „szkolne zagłębie”. W czerwcu więcej informacji o świecie BP na Fałata (będą atrakcje!).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.