Szukaj na tym blogu

czwartek, 24 lipca 2014

ŚWIĘTA I POCHODY TORUŃSKIE W WERSJACH FILMOWYCH (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)

Jeszcze a propos rowerzystów, niegdyś nazywanych kołownikami.

Kilka kadrów z kołownikami z pocztówek Krzysztofa Klundera.
Tutaj ul. Chełmińska (1902),
niżej - Grzybek, wokół którego torunianie (1909)...
Był i film toruński o nich - być może autorstwa Maxa Müllera, miejscowego potentata branży kinematograficzno-filmowej. Podobnie, jak dwa pozostałe obrazki z Torunia, nakręcone w 1914 roku: 
„Sport-Fest der Radfahrer” („Święto sportowe rowerzystów”), „Promenaden-Konzert” („Koncert na promenadzie”), 
„Der Schützenumzug” („Pochód Bractwa Strzeleckiego”).

...a tutaj Grünhof, czyli dzisiejszy Zieleniec (1916).


Filmy pokazywano w Odeon Lichtspiele (Gerechtestr. 3, ob. ul. Prosta 5) na początku lipca 1914 roku. Wyświetlanie przedłużano do końca lipca (tj.do pierwszych dni I wojny światowej).
Przypomnę, że Müller był realizatorem pierwszego filmu toruńskiej produkcji (1911).

(Z mojej najnowszej książki

„TORUŃSKIE TEATRY ŚWIETLNE, CZYLI KINA, WYTWÓRCZOŚĆ FILMOWA
I MIEJSCOWE GWIAZDY 1896-1939.
O kulturze czasu wolnego dawnych torunian”)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.