Szukaj na tym blogu

niedziela, 26 października 2014

CzM - WŁADZA DAJE KOPAWŁADZA DAJE KOPA. Taaa, ale nie o tę starą prawdę mi chodzi, a artykuł pod takim tytułem w Gazecie Wyborczej. Koniecznie przeczytaj!
Szczególnie zafrapował mnie fragment na temat kapitanozy… Tak określa się bezgraniczną wiarę w nieomylność kapitana / lidera. Przyczyny są różne – od konformizmu i wygodnictwa poczynając, przez strach i syndrom podporządkowania większości, po głupotę i brak refleksji. Nie wiadomo, co gorsze.
Zwykle chory na kapitanozę (jest zakaźna!) sądzi, że zwalnia go ona z myślenia i podejmowania decyzji. Faktycznie. Ale nie zwalnia z odpowiedzialności!
Tak jakoś skojarzyły mi się znane miejscowe przykłady kapitanozy z jasnym i prostym przekazem o elementarnych regułach zarządzania miastem (tutaj). To europejskie standardy.
 
Kapitanoza ogranicza... My widzimy więcej... :-)


Jeśli chcesz poznać nasze czaso-mieszkańcowe priorytety i zasadybądź jutro z nami podczas konwencji programowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.