Szukaj na tym blogu

czwartek, 30 października 2014

TORUŃ SPACErkiem - OD MIEJSCOWEGO POTNIKA PRZEZ MYDLANY EPIZOD SŁYNNEJ KAMIENICY...Zapraszam na wirtualny SPACEr po Toruniu (3 listopada, godz. 17.00). To kolejna zachęta do poznawania toruńskiego KOSMOSU (ang. SPACE) zabytków, miejsc intrygujących i symbolicznych, śladów dawnych dziejów i żywej historii przez nas współtworzonej (choćby przez stosunek do tychże zabytków).

Spotkanie pt.

­

Toruń SPACErkiem.
 Od miejscowego potnika 
przez mydlany epizod słynnej kamienicy
po refleksje o traktowaniu zabytków 
przez torunian
 
w cyklu TORUŃ MIASTO ZABYTKÓW przygotowała WBK Książnica Kopernikańska w Toruniu.
Ale UWAGA! - czekamy na Państwa w hotelu Mercure (ul. Kraszewskiego 1/3), bo Książnica wciąż w remoncie


Odwiedzimy kilka – pozornie dobrze znanych – miejsc: dawną łaźnię przy ul. Łaziennej, dwie kamienice: Pod Gwiazdą i Łuk Cezara.


Jak kiedyś nazywano łaźnie i jakim celom służyły? Kto i dlaczego w łaźniach odprawiał modły? Co doprowadziło do upadku miejskich łaźni? Co oznaczało „sprawić łaźnię”? Czym trudnili się łaziebnik, cyrulik, rybarz, exutor?
Gdzie w Toruniu produkowano mydło? W jaki sposób fabryka mydła zmieniła zabytkową kamienicę?
Dlaczego barokowy korek nazywano „murowaną owocarnią z pokąsanymi aniołkami”? Gdzie na starówce miał stanąć modernistyczny wieżowiec? 

Wydawnictwo Emporium przygotowało 20 egz. przewodnika do rozlosowania wśród Gości. Zapraszam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.