Szukaj na tym blogu

czwartek, 28 lipca 2016

ZABYTEK ZADBANY / BEZ CUDZYSŁOWU :-) - PODGÓRZ

Przed...
Pięknieją nie tylko kamienice w mieście, czyli po drugiej stronie Wisły, na lewobrzeżu też się dzieje :-) Z satysfakcją mogę odnotować fakt, że prace remontowe dotyczą domu przy ul. Poznańskiej 34, jakiś czas temu opisanego przeze mnie w toruniarni jako „zabytek zadbany” – przymiotnik ów = sarkazm oczywiście....i w trakcie pracy.
/fot. z łowcą Pokemonów :-) /

Kilka dni temu, podczas prac przy elewacji, odkryte zostały stare napisy – szyldy zakładu mięsno-wędliniarskiego.Zdjęcia opublikował na Facebooku Marek Wieczorek.
Fot. Marek Wieczorek
Jak wyglądały, widać świetnie na archiwalnej fotografii ze zbioru Elżbiety Wykrzykowskiej (Biblioteka Kolekcji Prywatnych). Przypomnę, że u schyłku lat 30. XX w. pracował tu znany zakład fryzjerski Konrada Kanta, speca od trwałej ondulacji (było o nim w toruniarni - m.in. tutaj). Na moim zdjęciu sprzed bodaj 2 lat = wyblakłe pozostałości reklam z czasów PRL-u. Tak sobie trwały przez lata, zapomniane.
Dykto-reklamy po lewej.

(Foto-kolekcja detali z Podgórza tutaj.)

A propos starych szyldów – jedne są odkrywane, inne zasłaniane. Jak ten dotyczący stolarni Rosy przy ul. Poznańskiej 38.

Nowo-szmata skrojona DOKŁADNIE pod wielkość i proporcje starej reklamy. Ależ ktoś zadał sobie trudu! Także przy „upiększaniu” fasady, niestety. Kamienica w roli ogłoszeniowego słupa = mistrzostwo szmato-świata po toruńsku!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.