Szukaj na tym blogu

środa, 13 lipca 2016

PIERNIKOWA STARA-NOWA ATRAKCJA


Taka mi się trafiła książkowa gratka: Das Märchen vom Thorner Pfefferkuchen Elise Püttner, z serii Erzählungen aus der Ostmark, Bd. 7, przygotowanej przez L. Mahlaua. To drugie wydanie, z 1912 roku (pierwsze w 1885 roku), wydawca: A. W. Kafemann Gmbh Danzig.Kolejny ciekawy wątek piernikowej historii, niby doskonale wszystkim znanej... :-)

Nowoczesny piec łańcuchowy
do piernikowych wypieków.

A przy okazji przypomnienie serii książeczek sprzed ponad stulecia, dotyczących nie tylko Torunia.

No i wspomnienie samej Elise Püttner (1839-1923), ważnej dla Gdańska przede wszystkim: To jedna z najważniejszych autorek tamtego czasu w naszym mieście [tj. Gdańsku]. Była pisarką, dziennikarką, felietonistką, wydała też kilka przewodników w znanym wydawnictwie Kafemanna. Dotyczyły one nie tylko Gdańska, ale też Oliwy, Sopotu, Malborka i innych zakątków regionu. Dzięki tym publikacjom Püttner zyskała nawet lokalny rozgłos.  (cytat za: Nasze Miasto Gdańsk) O autorce, literatce i feministce, m.in. w Gedanopedii oraz tutaj  – kształciła się także w Toruniu.Może warto książeczkę przetłumaczyć?
Jako piernikową starą-nową atrakcję?
:-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.